Menu

Londyński egzemplarz Enigmy trafi do Muzeum Historii Polski

Londyński egzemplarz Enigmy trafi do Muzeum Historii Polski
Do czasu wybuchu wojny wyprodukowano prawdopodobnie kilkadziesiąt egzemplarzy maszyny. (Fot. Getty Images)
Muzeum Historii Polski wzbogaci się o egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie - poinformowało muzeum.
Reklama

W informacji prasowej napisano, że "w przyszłości maszynę będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli".

Przypomniano, że "pierwsze egzemplarze tego urządzenia zostały wyprodukowane w Polsce na zlecenie Biura Szyfrów II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego w latach 30. XX w.". "Jednym z głównych zadań Biura, działającego w strukturach polskiego wywiadu, było rozszyfrowywanie niemieckich depesz wojskowych. Były one nadawane przy pomocy zaawansowanej technicznie maszyny szyfrującej Enigma. Polakom, w pierwszej połowie lat 30., udało się złamać niemiecki szyfr. Szczególne sukcesy w tej dziedzinie odnieśli matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski" - podkreślono.

Wskazano, że "wyzwanie stanowiło usprawnienie procesu odczytywania przechwyconych niemieckich depesz". "W tym celu polski wywiad zlecił opracowanie maszyn liczących. Najbardziej zaawansowaną z nich była tzw. polska Enigma, będąca w sposobie działania kopią maszyny niemieckiej. Skonstruowali ją inżynierowie z zakładów AVA w Warszawie na zlecenie wywiadu i w kooperacji z kryptologami" - podano.

Jak napisano, "do czasu wybuchu wojny wyprodukowano prawdopodobnie kilkadziesiąt egzemplarzy maszyny". "Urządzenie okazało się niezwykle pomocne w pracy polskich kryptologów związanej z łamaniem niemieckich szyfrów" - wskazano.

Muzeum Historii Polski przypomina, że pod koniec lipca 1939 r. Polacy przekazali po jednym egzemplarzu "polskiej Enigmy" przedstawicielom brytyjskiego i francuskiego wywiadu. Po wybuchu wojny większość polskich maszyn szyfrujących została zniszczona w trakcie ewakuacji. Na Zachód trafiły prawdopodobnie jedynie dwa egzemplarze "polskiej Enigmy".

MHP zwraca uwagę, że "dzięki pracy ewakuowanych pracowników Biura Szyfrów oraz firmy AVA, przy pomocy francuskiego wywiadu, udało się odtworzyć dokumentację techniczną urządzenia i ruszyć ponownie z produkcją, tym razem we Francji". "Montażu urządzeń dokonywali byli pracownicy wytwórni AVA" - przekazano.

Wskazano, że "polskie Enigmy służyły między innymi w ośrodku wywiadu P.C.Cadix na południu Francji, do czasu wkroczenia wojsk niemieckich na teren Państwa Vichy". "Następnie sprzęt został ukryty bądź ewakuowany" - dodano, podkreślając, że "polska wiedza o sposobie działania Enigmy oraz metodzie łamania jej szyfru pomogły również wywiadowi brytyjskiemu w masowym odczytywaniu niemieckich depesz od 1941 r.".

Enigma nabyta do zbiorów MHP to właśnie jeden z egzemplarzy wyprodukowanych po wrześniu 1939 roku. "Dzięki przekazaniu maszyny do Muzeum Historii Polski zabezpieczony zostaje bezcenny element polskiego dziedzictwa narodowego. Umowa mogła zostać zawarta dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - podkreślono w informacji prasowej.

Czytaj więcej:

Dermot Turing o roli Polaków w złamaniu szyfru Enigmy

"The Times" przypomina losy mniej znanych polskich pilotów w barwach RAF

Enigma sprzedana na aukcji za ponad 117 tys. euro

Sir Dermot Turing nagrodzony polskim odznaczeniem państwowym

  Komentarze
  • Pełzająca cywilizacja
   17 lipca, 18:41

   - W angielskim stylu ... . - Niezły poślizg - po 80 latach . A może wystawić im horrendalny rachunek za korzystanie z polskiej Enigmy oraz wiedzy i materiałów stworzonych przez naszych kryptologów , tak jak nam wystawiono za korzystanie ze sprzętu i brytyjskich lotnisk podczas wojny ?

  • Janusz
   18 lipca, 08:02

   Pełzająca cywilizacja@Polacy przekazali te maszyny w lipcu 1939, bo nie mieli kasy na dalsze badania. Brytjczycy je udoskonalili i gdzieś od 1942 zaczęli je wykorzystywać na masową skalę. Gdyby te " polskie enigmy" były kompletne w 1939, to można byłoby się przygotować do niemieckiego ataku we wrześniu. A tak nie bylo. Więc nie przesadzajmy z tym wielkim wkładem Polaków i oddawaniu pieniedzy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama