Menu

Londyn przegrywa z UE ws. "podatku Robin Hooda"

Londyn przegrywa z UE ws. "podatku Robin Hooda"
Celem FTT ma być zapewnienie, by banki i inne instytucje finansowe miały udział w ponoszeniu kosztów kryzysu finansowego (Fot. Getty Images)
Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę Wielkiej Brytanii przeciwko planom wprowadzenia przez 11 państw UE podatku od transakcji finansowych (FTT), potocznie nazywanego 'podatkiem Robin Hooda'.
Reklama
Celem FTT ma być zapewnienie, by banki i inne instytucje finansowe miały udział w ponoszeniu kosztów kryzysu finansowego, do którego się przyczyniły. Wprowadzenie takiego podatku zapowiedziały Francja, Niemcy, Grecja, Austria, Słowenia, Belgia, Portugalia, Włochy, Hiszpania, Estonia i Słowacja. Kraje te postanowiły wykorzystać w tej sprawie przewidzianą w traktatach unijnych możliwość nawiązania wzmocnionej współpracy przez część członków UE.

Wielka Brytania zaskarżyła jednak do Trybunału w Luksemburgu decyzję Rady UE, upoważniającą jedenaście krajów do podjęcia takiej wzmocnionej współpracy w sprawie wdrożenia FTT. Władze w Londynie argumentowały, że decyzja ta spowoduje koszty dla tych państw, które nie będą uczestniczyć we współpracy, dotyczącej podatku od transakcji finansowych.

Sędziowie w Luksemburgu uznali jednak, że argumenty Wielkiej Brytanii dotyczą cech przyszłego podatku, a nie treści upoważnienia Rady do podjęcia wzmocnionej współpracy.

Trybunał podkreślił, że zaskarżona decyzja Rady ogranicza się tylko do upoważnienia 11 krajów UE do ustanowienia wzmocnionej współpracy, nie mówi natomiast, na czym miałaby ona dokładanie polegać. Trybunał zaznaczył, że zaskarżona decyzja Rady nie zawiera żadnego przepisu, dotyczącego kwestii wydatków związanych z wdrożeniem FTT.

Wielka Brytania zapowiada dalszą ochronę swoich interesów, a wyrok skomentował brytyjski resort skarbu. "Dzisiejsza decyzja potwierdza, że Wielka Brytania będzie w stanie zaskarżyć finalną propozycję FTT, jeśli nie leży ona w naszym narodowym interesie i podważa integralność jednolitego rynku" - napisał w oświadczeniu rozesłanym brukselskim mediom rzecznik resortu. Zapowiedział, że brytyjski rząd jest nadal zdeterminowany w zapewnianiu, by odpowiednio chronione były interesy krajów spoza strefy euro, w czasie gdy strefa się integruje, włączając w to jakiekolwiek propozycje dotyczące FTT.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama