Menu

Londyn: Rząd ma 2 tygodnie, aby zapobiec "tsunami eksmisji"

Londyn: Rząd ma 2 tygodnie, aby zapobiec "tsunami eksmisji"
Wielu najemców znanazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a 23 sierpnia przestanie obowiązywać zakaz eksmisji. (Fot. Getty Images)
Z badania YouGov wynika, że prawie 180 tys. z 2,2 mln osób wynajmujących mieszkanie w brytyjskiej stolicy ma problemy z opłacaniem czynszu na czas w związku z wprowadzonym lockdownem. Zdaniem ekspertów, Londyn może spodziewać się wkrótce 'tsunami eksmisji', jeśli najemcy nie otrzymają ochrony ze strony rządu.
Reklama

YouGov wskazał, że obecne zaległości najemców to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo obawy o zapłacenie czynszu na czas ma kolejne 374 tys. osób. Oznacza to, że problemy może mieć w sumie co 4. wynajmujący w Londynie.

Zaległości płatnicze mają nie tylko prywatni najemcy, ale także wielu lokatorów komunalnych (17 proc.) oraz mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych (19 proc.).

Według innego sondażu organizacji charytatywnej Shelter, eksmisją zagrożonych jest już 170 tys. osób. 

W UK wprowadzono zakaz eksmisji w związku z narodowym lockdownem. (Fot. Getty Images)

Burmistrz Londynu zaapelował do rządu o wydłużenie wprowadzonego w związku z lockdownem zakazu eksmisji, który - według aktualnych przepisów - obowiązuje tylko do 23 sierpnia br.

"Rząd musi zdać sobie sprawę z przerażającej perspektywy, przed którą stoją tysiące najemców w związku ze zbliżającym się końcem zakazu eksmisji" - wskazał Sadiq Khan. "Nie jest za późno na działanie, ale czas szybko ucieka" - dodał włodarz brytyjskiej stolicy.

Jednocześnie burmistrz wezwał do dodatkowej ochrony dla najemców, zwiększającej poziom wydawanych im świadczeń, aby zagwarantować pieniądze na czynsz. Khan zwrócił uwagę, że wiele osób popadło w poważne tarapaty finansowe w czasie "narodowej kwarantanny".

Czytaj więcej:

Koronawirus w UK: Wynajmujący "nadal muszą płacić czynsz"

Burmistrz Nowego Jorku chce wstrzymania płatności za czynsz

Nawet pół miliona osób w UK może stracić dach nad głową

Bobry z prawem do pozostania w Wielkiej Brytanii

  Komentarze
  • Tom
   14 sierpnia, 08:19

   Może by w końcu obniżyli te opłaty wszystkie. W Uk koszty wyjścia czy zakupu są ogromne. Wszystko jeszcze budzi dysonans, gdyż standard najczesciej urąga godności ludzkiej a ceny jak za Hilton. Kto nigdy nie był w UK ten myśli, że bzdury piszę, chciałbym, ale to nie bzdury.

  • Ja
   14 sierpnia, 11:15

   Do Tom, realne koszty utrzymania w UK sa znacznie nizsze niz w PL, ale jak jestes ciagle na etapie przeliczania GPB-PLN to nic dziwnego ze twierdzisz ze drogo. Co do standadow, jaka cena taka jakosc, jak szukasz domu w Londynie za 1k, to nie spodziewaj sie cudow!! Wynies sie do Leeds tma za ta cene bedziesz mieszkal jak jak krol Julian.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama