Menu

Londyn: Ruszają rodzinne wizyty paszportowe w POSK

Londyn: Ruszają rodzinne wizyty paszportowe w POSK
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny mieści się w zachodnim Londynie, najbliższa stacja metra to Ravenscourt Park lub Hammersmith. (Fot. Londynek.net/M. Rychcik)
Rodzice z dziećmi do lat 12 będą mogli od 2 października wspólnie składać wnioski paszportowe podczas dyżurów konsularnych w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie. Zmiana ma na celu uproszczenie procedury dla tysięcy polskich rodzin w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Dotychczas podczas wizyty paszportowej w POSK można było złożyć wniosek wyłącznie dla dziecka do lat 12, a dorośli musieli uzyskać osobny termin w siedzibie Wydziału Konsularnego Ambasady RP przy Bouverie Street w Londynie.

Od 2 października rodziny rejestrujące się w POSK będą mogły jednocześnie złożyć wnioski o paszporty dla dzieci i ich rodziców.

Na rodzinną wizytę paszportową w POSK można umówić się przez elektroniczny system e-konsulat. Nowe terminy będą udostępniane w każdy poniedziałek i środę o godzinie 9:00.

"Nowa procedura jest znacznie prostsza i wygodniejsza, bo podczas jednego spotkania z konsulem w POSK będzie można złożyć wnioski o paszporty dla całej rodziny. Jesteśmy świadomi tego, że wielu Polaków musiało wstrzymać się z ubieganiem o nowe dokumenty z powodu pandemii koronawirusa. Pracujemy nad tym, aby móc jak najszybciej odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Nasi konsulowie nieustannie przyjmują nowe wnioski, a codziennie do systemu e-konsulat trafiają dziesiątki nowych terminów na wizyty w naszych urzędach, a także dyżury paszportowe na terenie całego Zjednoczonego Królestwa" - poinformował Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny to największe centrum polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Od 1973 roku dba o polskie dziedzictwo na Wyspach i promuje polską kulturę wśród brytyjskiej publiczności. Znajdują się w nim największa polska biblioteka poza granicami Polski, teatr, kino społecznościowe, klub jazzowy, galeria, restauracje oraz biura organizacji społecznych reprezentujących różne pokolenia polskiej emigracji.

POSK jest położony w dzielnicy Hammersmith and Fulham w zachodnim Londynie w pobliżu stacji metra Ravenscourt Park i Hammersmith. W pobliżu ośrodka dostępna jest także ograniczona liczba płatnych miejsc parkingowych.

"Pomimo utrudnień wynikających z pandemii koronawirusa, POSK pozostaje otwarty w ograniczonym stopniu, aby odpowiadać na najważniejsze potrzeby polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Nasza bliska współpraca z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Londynie pozwala zadbać o to, aby wszyscy Polacy mieli aktualne dokumenty w trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii. To szczególnie istotne w kontekście terminu do końca czerwca 2021 na rejestrację w brytyjskim systemie osiedleńczym EU Settlement Scheme, która będzie podstawą rezydencji dla osób planujących pozostanie w kraju po zakończeniu okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej" - wyjaśnia Joanna Młudzińska, przewodnicząca POSK.

Dla usprawnienia organizacji, a tym samym w celu umożliwienia urzędnikom obsługi jak największej ilości wnioskujących, osoby, które zapisały się na wizytę paszportową w POSK proszone są o:

 • Punktualne przybywanie na spotkania paszportowe. Ze względów bezpieczeństwa osoby zapisane będą mogły wejść do budynku POSK tylko o godzinie wyznaczonej na spotkanie. Można oczekiwać na swoją kolejność wyłącznie na zewnątrz budynku. (Pod zadaszeniem przed budynkiem będą ustawione krzesła). Osoba spóźniona będzie zobligowana do poczekania na ewentualną przerwę w obsłudze lub umówienia się na nowy, inny dogodny termin.
 • Przybywanie do POSK w maseczce ochronnej i rękawiczkach. Osoby nieposiadające takiej ochrony nie będą mogły uzyskać zezwolenia na wejście do budynku ze względów bezpieczeństwa.
 • Zachowanie wymaganych odległości podczas oczekiwania na spotkanie przed wejściem do budynku oraz uszanowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i stosowanie się do poleceń urzędników oraz pracowników POSK.
 • Przygotowanie się do spotkania paszportowego. Na spotkanie należy przybyć z wypełnionymi formularzami i dodatkowymi dokumentami. UWAGA: Informacji merytorycznych w sprawie procedury składania wniosków paszportowych udzielają wyłącznie pracownicy Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie.
 • Przygotowanie się do regulowania opłat wyłącznie kartą płatniczą.
 • Poważne rozważenie odbioru paszportu pocztą, ubezpieczoną przesyłką Special Delivery, z danymi adresata (imię, nazwisko, pełny adres w Wielkiej Brytanii). Do opłaconej już koperty zwrotnej należy dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wysyłkę paszportu.

Osoby dorosłe przyjmowane są na wizyty paszportowe wyłącznie w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie (10 Bouverie Street, EC4Y 8AX London) po uprzednim zapisaniu się na spotkanie w systemie e-konsulat.

W przypadku omyłkowego zapisania się na spotkanie w POSK, osoby dorosłe będą zobligowane do ponownej rezerwacji spotkania w siedzibie konsulatu.

Czytaj więcej:

Zmiana w działaniu biura East European Resource Centre

Londyn: Pierwsza wystawa w POSK od czasów lockdownu

Otwarto wystawę poświęconą polskim lotnikom w Bitwie o Wielką Brytanię

Polskie kino POSK Cinema wybrane najlepszym kinem społecznościowym w UK

  Komentarze
  • Janusz
   30 września, 00:18

   I tu " mam "wszystkich, którzy piszą, że UK to patologia. W " obsłudze " ludności, Polska jest lata świetlne za Brytanią. To, co wyprawia w sprawie wyrobienia paszportu ambasada, to granda. Dziwię się, że Londynek tak bezrefleksyjnie cytuje konsula. Terminy są na jeden dzień. Jutro np. będą na 7 października. Trzeba wejść na stronę e-konsulat ( żałośnie wolno wchodzi ) o godzinie 9 rano, lub 20. Jak wyskoczy, że nie ma terminu, trzeba odświeżyć i próbować na nowo. Jak ukaże się, że 7.10 brak terminu, próbujemy następnego dnia. I tak codziennie. Wszystko trwa 2 minuty. Gdy zadzwoniłem i powiedziałem, że przecież linie lotnicze bukują miliony biletów do roku, lub nawet dłużej naprzód, to pani spytała mnie " Jak sobie to wyobrażam ? ". "Na rok wcześniej ?". Kto to ogarnie ? Oni to robią " na piechotę ". A przecież jest w Polsce jakieś Ministerstwo Cyfryzacji. Zaproponowała mi Belfast. Mieszkam 100 mil od Londynu. Pamiętacie film " Miś ". Poczułem się jakbym w nim grał. Każdy Brytyjczyk WYRABIA PASZPORT ONLINE. W 4 tygodnie !!!!

  • Janusz
   30 września, 07:50

   Jeszcze raz przeczytałem ten artykulik. Jak można tak bezkrytycznie pisać takie bzdury. Gdyby ktoś przyjmował telefonicznie zgłoszenia i zapisywał je w zeszycie, byłoby szybciej i sprawniej. E- konsulat codziennie wyznacza 1 ( słownie JEDEN ) dzień na wizyty. My pracujemy. Musimy rezerwować terminy urlopów. Pokazałem w HR stronę, na której można umówić się " online " na wizytę. Anglicy często robią zdziwioną minę, ale teraz mina Kylie z biura była bezcenna. Proszę wszystkich, którzy mieli i mają takie spostrzeżenia, jak ja, o wpis dzisiaj. A niech wiedzą, co o nich myślimy.

  • Janusz
   30 września, 09:40

   W innym miejscu komentarze już weszły. A tutaj nie. Cenzura ? Nie można podpaść konsulowi ? Kolejny dzień i nieudana próba rejestracji terminu spotkania w sprawie paszportu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama