Menu

Londyn: Pralnie pieniędzy w kantorach. Policja prowadzi naloty

Londyn: Pralnie pieniędzy w kantorach. Policja prowadzi naloty
Z ustaleń policji wynika, że w rocznie na Wyspach "pierze się" ok. 100 miliardów funtów. (Fot. Getty Images)
Londyńska policja rozprawia się w tym tygodniu z firmami, które - oprócz wymiany walut i transferów pieniężnych - zajmują się też praniem brudnych pieniędzy - informuje BBC.
Reklama

Już dzisiaj, pierwszego dnia operacji, policja przeprowadzi serię nalotów na 12 firm. W kolejnych dniach pod lupę organów ścigania trafią kolejne 39 kantory.

W Londynie działa około 9 tys. kantorów i przedsiębiorstw zajmujących się transferami pieniężnymi. Każdego roku obracają dziesiątkami miliardów funtów - około jedną piątą brytyjskiego rynku.

Policja podkreśla, że"zdecydowana większość tych firm działa zgodnie z prawem", ale znacząca liczba, nazywana przez służby"pralniami", jest zaangażowana w działalność grup przestępczych.

Jak podaje BBC, niektóre kantory przyjmują do "prania" worki lub pojemniki pełne gotówki pochodzącej najczęściej z handlu narkotykami.

Z ustaleń policji wynika, że w rocznie na Wyspach "pierze się" ok. 100 miliardów funtów. Nie wiadomo, jaka część tych pieniędzy trafia do współpracujących z gangami kantorów.

Seria nalotów to wspólna operacja Metropolitan Police, HM Revenue&Customs oraz nadzorcy usług finansowych Financial Conduct Authority.

"Pieniądze napędzają handel narkotykami, napędzają przemoc. Jeśli zdławisz ten proceder, zakłócisz działanie przestępczej sieci" - podkreślił koordynator operacji det. Mick Gallagher.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.02.2020
  GBP 5.096 złEUR 4.240 złUSD 3.910 złCHF 3.985 zł

  Sport


  Reklama