Menu

Londyn: Kamery wychwycą złodzieja w metrze, zanim ukradnie potfel

Londyn: Kamery wychwycą złodzieja w metrze, zanim ukradnie potfel
System będzie w stanie przewidzieć, czy na peronie zaraz dojdzie do bójki. (Fot. Getty Images)
Twórcy londyńskiej karty Oyster opracowują technologię, która może analizować CCTV i przewidywać, czy pasażer jest w stanie przedzawałowym, nie chce płacić za bilet i czy zamierza ukraść komuś portfel - informuje Standard.co.uk.
Reklama

System "automatycznego rozpoznawania scenariuszy" firmy Cubic Corporation będzie w stanie przewidzieć, czy na peronie zaraz dojdzie do bójki albo wykryć kieszonkowca, zanim ten ukradnie komuś telefon lub portfel.

Eksperci twierdzą, że w przyszłości technologia może odegrać ważną rolę w zwalczaniu przestępczości, a nawet zapobiec atakom terrorystów. W razie zagrożenia, system automatycznie wysyłałby powiadomienia bezpośrednio na policję, straż pożarną lub do ratowników medycznych.

Jak to działa? "Sieć neuronowa przygotowuje się do przewidywania nietypowych sytuacji, ucząc się wzorców z tysięcy godzin nagrań z kamer CCTV" - wynika z dokumentów złożonych przez Cubic Corporation w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Technologia nie tylko zeskanuje twarz, ale też całą sytuację. (Fot. Getty Images)

System obliczeniowy byłby w stanie zeskanować "zachowanie" kieszonkowców oraz osób, które nie zamierzają płacić za bilet, aby w przyszłości rozpoznać podobną sytuację.

Według autorów technologii, system byłby bardziej wydajny niż operatorzy CCTV, ponieważ roboty mogą oglądać wiele kamer jednocześnie i "nigdy nie zapominają". 

"W przeciwieństwie do człowieka, sieć neuronowa może być czujna 24/7, jednocześnie obserwując wiele kamer w poszukiwaniu podobnych scenariuszy. Może natychmiast reagować, stale uczyć się nowych scenariuszy, jednocześnie nie zapominając poprzednich" - można przeczytać we wniosku patentowym.

  Komentarze
  • Tom
   17 sierpnia 2019, 11:42

   1984 - juz niedlugo.

  • Hi
   17 sierpnia 2019, 12:58

   Osoby bez status settled będą wlasnie tak łapane na stacjach nie tylko osoby poszukiwane , nie będą mieć zdjęcia waszego ze skanu będziecie zatrzymywani jako osoby nie legalnie przebywający w uk

  • Amigo
   17 sierpnia 2019, 14:29

   Ja sobie zamontuje taka kamere na sobie,tylko jeszcze madrzejsza.Pracuje nad technologia cyfrowa,ktorej kamera wskaze mi,ktora panienka w metro ma akurat ochote mnie poznac lub ktora ma ochote na szybki numerek.Normalnie to Nobla otrzymam i wpierdol,ze tak gleboko siegam do ludzkich umyslow.Czy w/w technologia jest czyms normalnym w ogole?Nie chce aut bez kierowcy i sledzenia mnie gdziekolwiek poza pewnymi wyjatkami.Chce np. poznawac ludzi normalnie bez kamer i czasami siku zrobic w krzakach.

  • Robert Dudziak
   17 sierpnia 2019, 14:29

   Z tego wynika, że ten system może każdego określić jako potencjalnego przestępcę? Nic z tego nie rozumiem. Wsiadam do metro a wysiadam w więzieniu? Nie ma innego wyjścia jaj przesiąść się na rower.

  • Dowas
   18 sierpnia 2019, 00:33

   do Amigo-siku to bedziesz mogl sobie legalnie zrobic tylko w spodnie:)- tez mnie wkurza ze niemozna sobie gdzies sie wysikac,jak niby mam trzymac? do Robert Dudziak - rower tez nie uratuje,pewnie z czasem zrobia ten system wszedzie w Londynie,znajac poziom przestepczosci Londynu,raczej tak bedzie. do Tom - moze nie niedlugo-tylko juz 1984 ...tylko narazie niejawnie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama