Menu

Londyn: Dziś wchodzi w życie "ekologiczna opłata" dla kierowców

Londyn: Dziś wchodzi w życie "ekologiczna opłata" dla kierowców
Szacuje się, że każdego dnia opłatę będzie musiało uiścić ok. 40 tys. kierowców. (Fot. Getty Images)
W centrum Londynu został dziś uruchomiony system regulujący pobieranie opłat za wstęp do strefy niskoemisyjnej (ULEZ) - informuje BBC.
Reklama

System będzie monitorował i kontrolował pojazdy przejeżdżające przez określone obszary, identyfikując te, które nie spełniają norm emisji spalin dla stref niskoemisyjnych. Jeśli samochód nie będzie "eko", jego właściciel zapłaci za wjazd do centrum Londynu 12,5 funta. 

Początkowo ULEZ będzie działał 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu jedynie w centrum brytyjskiej stolicy, a dokładniej na tym samym obszarze, co strefa płatnego wjazdu (Congestion Charge Zone). W ciągu trzech lat system obejmie drogi północnego i południowego Londynu.

Głównym celem nowej strefy ma być zmniejszenie do 2020 r. o połowę poziomu emisji dwutlenku węgla. Szacuje się, że każdego dnia opłatę będzie musiało uiścić ok. 40 tys. kierowców. 

Opłata obowiązuje w przypadku następujących pojazdów:

 • Motocykle niespełniające normy Euro 3 (pojazdy wyprodukowane przed 2007 r.).
 • Samochody benzynowe, które nie spełniają norm Euro 4 (pojazdy wyprodukowane przed 2006 r.).
 • Samochody osobowe i dostawcze z silnikami wysokoprężnymi, które nie spełniają norm Euro 6 (pojazdy wyprodukowane przed 2015 r.).
 • Autobusy, autokary i ciężarówki będą musiały spełniać normy Euro 6 lub płacić 100 funtów dziennie.

TUTAJ można sprawdzić, czy pojazd spełnia normy emisji spalin dla stref niskoemisyjnych. 

  Komentarze
  • Yeti
   8 kwietnia, 11:27

   Wiec jesli zaplace za wjazd to moj samochoe przestanie wydzielac szkodliwe spaliny?A jesli juz zaplace to bede jezdzil tam dluzej i bedzie wiecej spalin.Im chodzi tylko o pieniadze

  • Robo
   8 kwietnia, 17:05

   bogaci beda miec centrum dla siebie, biedniejsi, ktorych nie stac na nowe pojazdy beda odczuwac jeszcze wieksza presje finansowa lub godzic sie na ograniczenie w swobodzie poruszania. pollution to problem ale nowe prawo jest niesprawiedliwe

  • @Robo
   9 kwietnia, 08:57

   Nie wjezdza sie do centrum Londynu starym rumplem, jest swietnie zorganizowana komunikacja miejska, rowery, Uber, Taxi, mozna tez uzyc swoich nog. Dobrze, ze sa podejmowane takie dzialania. A bogatych nie wytykaj palcami, tylko sie od nich ucz.

  • Mat
   11 kwietnia, 11:24

   Samochody wyprodukowane przed 2006 ... Czyli samochody za 500 funtów

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.11.2019
  GBP 5.024 złEUR 4.293 złUSD 3.879 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama