Menu

Londyn: 50 nowych fontann z wodą pitną

Londyn: 50 nowych fontann z wodą pitną
Butelka wielokrotnego użytku sprawdzi się najlepiej. (Fot. Twitter/@OneLessBTL)
W Londynie 'wyrastają' kolejne miejskie fontanny z bezpłatną wodą pitną. Stolica Wielkiej Brytanii chce w ten sposób ograniczyć zużycie plastiku - informuje City Hall.
Reklama

W tym celu burmistrz Sadiq Khan nawiązał współpracę z Thames Water. Nowe "poidełka" pojawią się na 20 stacjach kolejowych i metra, a także na ulicach handlowych, w parkach, dzielnicach biznesowych i innych ogólnodostępnych obszarach o dużym zasięgu. 

Dwie spośród 50 fontann zostaną zainstalowane już w tym tygodniu w gminie Ealing na zachodzie miasta, a kolejne w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się m.in. na stacji Blackfriars, Potters Field Park w Southwark oraz Russell Square w Camden.

Fontanny będzie można łatwo znaleźć, ponieważ mają konstrukcję kropli wody. Każda z nich jest wyposażona w urządzenie do pomiaru ilości dozowanej wody, aby wykazać liczbę zaoszczędzonych plastikowych butelek jednorazowego użytku.

Przez tony plastiku ginie milion zwierząt w oceanach rocznie. (Fot. Getty Images)

Dwie fontanny na Liverpool Street Station, które zainstalowano w ub. roku, w niecały miesiąc wydały 8 000 litrów wody pitnej - równowartość 16 tys. butelek.

Londyńczycy mogą również uzyskać dostęp do bezpłatnej wody pitnej w ponad 2 500 kawiarniach, sklepach i firmach, które oferują bezpłatną kranówkę w ramach programu Refill London.

Przeciętny londyńczyk kupuje tygodniowo ponad trzy plastikowe butelki z wodą, co daje rocznie aż 175 butelek na osobę.

"Kiedy plastik zanieczyszcza nasze oceany i zabija ich mieszkańców, ważne jest, abyśmy wszyscy przykładali się do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Zapewnienie większej liczby fontann jest ważną częścią mojej pracy. Chcę w ten sposób pomóc londyńczykom we wprowadzaniu drobnych zmian, które będą miały duży wpływ na środowisko" - oświadczył Sadiq Khan.

  Komentarze
  • Dentysta Sadysta
   19 lipca 2019, 10:08

   Chodzi o to żeby sie zjednoczyć na czas wyborów a potem będzie co będzie i aby przetrwać kolejne 4 lata ;) Platforma to zło.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama