Menu

Londyńskie gminy z autonomią? Jest propozycja "Lexitu"

Londyńskie gminy z autonomią? Jest propozycja "Lexitu"
Czy londyńskie gminy powinny otrzymać autonomię? (Fot. Getty Images)
Laurence Fox, jeden z kandydatów w wyścigu o fotel burmistrza Londynu, ujawnił plany 'Lexitu'. Rozwiązanie to miałoby pozwolić londyńskim gminom na wyjście spod wpływu stołecznego ratusza i tym samym uzyskanie pełnej autonomii.
Reklama
Reklama

Znany aktor i aktywista Laurence Fox ocenił, że tego rodzaju rozwiązanie pozwoliłoby wszystkim londyńczykom na uzyskanie większego wpływu na lokalną politykę. "Lexit" miałby przede wszystkim ograniczyć kompetencje organu Greater London Authority (GLA) wobec poszczególnych gmin.

"Mieliśmy Brexit, teraz nadszedł czas na Lexit - dający londyńczykom szansę na przejęcie kontroli od burmistrza i ratusza" - oświadczył lider Reclaim Party.

Zgodnie z jego planem, mieszkańcy każdej dzielnicy mają mieć możliwość złożenia petycji o zorganizowanie referendum. Kandydat na burmistrza argumentował, że na zwiększonej autonomii zyskają przede wszystkim zewnętrzne dzielnice stolicy, które "mają inne priorytety niż obszary w centrum". 

Zdaniem Laurence'a Foxa, większa autonomia doprowadzi również do większych oszczędności, a tym samym lepszego stanu finansów publicznych.

Obecnie każdy mieszkaniec Londynu płaci rocznie średnio 366 funtów na Greater London Authority. Warto jednak dodać, że gdyby gminy zrezygnowały z tej opcji, musiałyby z własnej kieszeni opłacać większość usług - w tym utrzymywać straż pożarną czy policję, jak ma to już miejsce na terenie City of London.

Czytaj więcej:

Londyn: Kandydatka na burmistrza chce stawki £14 dla wszystkich londyńczyków

Wybory na burmistrza Londynu: Sadiq Khan faworytem sondaży

  Komentarze
  • Andrzej j
   5 maja, 07:26

   Nie sadze ,ze to dobry pomysl. Beda dzielnice bogate i biedne. to jak to sie ma z rownoscia?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.05.2021
  GBP 5.2969 złEUR 4.5453 złUSD 3.7456 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama