Literacki Klub Dyskusyjny i fala polskich książek, czyli 100+PolishBooks4London

Z inicjatywy Nike Faridy, polskiej pisarki mieszkającej w Londynie, w ramach akcji 100+PolishBooks4London, 25 września został otwarty dział z polskim księgozbiorem w jednej z najstarszych bibliotek w Londynie - Tate Streatham Library. Sir Henry Tate, XIX-wieczny miłośnik sztuki i aktywny mecenas, ten sam, który ufundował jedną z najsłynniejszych galerii sztuki nowoczesnej na świecie, w 1890 roku założył w południowym Londynie, gdzie mieszkał, także bibliotekę.

Jak zauważył obecny na otwarciu radny Robert Hill, znajdująca się w gminie Lambeth dzielnica Streatham jest licznie zamieszkana przez Polaków i wszelkie działania podejmowane na rzecz polskiej społeczności są przez władze Lambeth mile widziane.
Zadowolenia z tej inicjatywy nie krył także manager biblioteki, Arthur Lech - syn Polaków, którzy przyjechali na Wyspy z armią Andersa. "Do tej pory polskie książki w symbolicznej ilości znajdowały się na wspólnej półce Języki naszej społeczności, obok publikacji w językach urdu, rosyjskim czy hiszpańskim. Teraz polska sekcja została wydzielona, jest widoczna i nawet oznaczona po polsku" - zauważył.
Z biblioteki korzysta miesięcznie 20 tys. osób - bez wątpienia wśród nich coraz większą liczbę będą stanowić nasi rodacy z terenu całego Londynu, bo - jak zapewniają władze Tate Streatham Library - Polaków nie będzie obowiązywała rejonizacja. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z polskiego - wciąz rosnącego - księgozbioru, będzie mógł skorzystać bezpłatnie nie tylko z niego, ale także z wielu udogodnień, jakie oferuje placówka, np. z licznych stanowisk komputerowych.
"Pierwszy rzut" książek oferowali polscy pisarze i poeci - wielu z nich przyjechało osobiście do Londynu i podczas otwarcia dyskutowało o rynku wydawniczym w Polsce, obecnych trendach i sposobach promowania książek.

W sobotę 26 września z kolei rozmawiano o potrzebie organizowania w Londynie podobnych literackich przedsięwzięć. W wyniku debaty z publicznością zawiązany został Literacki Klub Dyskusyjny pod patronatem portalu Londynek.
Zaproponowano, aby spotkania i dyskusje na temat książek odbywały się raz w miesiącu, w godzinach popołudniowych w soboty (szczegóły będą ogłaszane na naszym portalu oraz na profilu facebookowym NikeFaridaAutor).
"Dalej prosimy o przekazywanie polskich książek do biblioteki. Jeśli ktoś chciałby się włączyć do tej akcji, czekamy na e-mail z proponowanymi tytułami pod adresem managera biblioteki: alech@lambeth.gov.uk lub moim: nikefaridaauthor@gmail.com, koniecznie z dopiskiem w temacie maila 100+PolishBooks4London" - apeluje inicjatorka przedsięwzięcia.