Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Literacki Klub Dyskusyjny i fala polskich książek, czyli 100+PolishBooks4London

Literacki Klub Dyskusyjny i fala polskich książek, czyli 100+PolishBooks4London
Autorzy, którzy przekazali swoje książki bibliotece na tle polskiej sekcji. Od lewej: Bartosz Kwiek, Ewa Formella, Aleksandra Perzyńska, Urszula Jaksik, Aga Dixon, Nike Farida, Agata Kalinowska-Bouvy, Edyta Łysiak i Zenon Rogala.
Miniony weekend w bibliotece na Streatham upłynął pod znakiem polskich książek. Placówka uruchomiła osobny, polski dział, a wydarzeniu temu towarzyszyły spotkania z autorami, którzy w ramach akcji 100PolishBooks4London przekazali Tate Streatham Library swoje publikacje.
Reklama
Reklama

Z inicjatywy Nike Faridy, polskiej pisarki mieszkającej w Londynie, w ramach akcji 100+PolishBooks4London, 25 września został otwarty dział z polskim księgozbiorem w jednej z najstarszych bibliotek w Londynie - Tate Streatham Library. Sir Henry Tate, XIX-wieczny miłośnik sztuki i aktywny mecenas, ten sam, który ufundował jedną z najsłynniejszych galerii sztuki nowoczesnej na świecie, w 1890 roku założył w południowym Londynie, gdzie mieszkał, także bibliotekę.

Osobny, polski dział w bibliotece na Streatham, będzie teraz żył własnym życiem dzięki osobom, które przekazują do niego swoje książki, a także dzięki wszystkim czytelnikom... (Fot. AC/Londynek)

Jak zauważył obecny na otwarciu radny Robert Hill, znajdująca się w gminie Lambeth dzielnica Streatham jest licznie zamieszkana przez Polaków i wszelkie działania podejmowane na rzecz polskiej społeczności są przez władze Lambeth mile widziane.

Zadowolenia z tej inicjatywy nie krył także manager biblioteki, Arthur Lech - syn Polaków, którzy przyjechali na Wyspy z armią Andersa. "Do tej pory polskie książki w symbolicznej ilości znajdowały się na wspólnej półce Języki naszej społeczności, obok publikacji w językach urdu, rosyjskim czy hiszpańskim. Teraz polska sekcja została wydzielona, jest widoczna i nawet oznaczona po polsku" - zauważył.

Z biblioteki korzysta miesięcznie 20 tys. osób - bez wątpienia wśród nich coraz większą liczbę będą stanowić nasi rodacy z terenu całego Londynu, bo - jak zapewniają władze Tate Streatham Library - Polaków nie będzie obowiązywała rejonizacja. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z polskiego - wciąz rosnącego - księgozbioru, będzie mógł skorzystać bezpłatnie nie tylko z niego, ale także z wielu udogodnień, jakie oferuje placówka, np. z licznych stanowisk komputerowych. 

"Pierwszy rzut" książek oferowali polscy pisarze i poeci - wielu z nich przyjechało osobiście do Londynu i podczas otwarcia dyskutowało o rynku wydawniczym w Polsce, obecnych trendach i sposobach promowania książek. 

Autorzy przedstawiali się czytając fragmenty swojej twórczości. Na zdj. poetki: Alicja Kuberska i Bożena Helena Mazur-Nowak.

W sobotę 26 września z kolei rozmawiano o potrzebie organizowania w Londynie podobnych literackich przedsięwzięć. W wyniku debaty z publicznością zawiązany został Literacki Klub Dyskusyjny pod patronatem portalu Londynek.

Zaproponowano, aby spotkania i dyskusje na temat książek odbywały się raz w miesiącu, w godzinach popołudniowych w soboty (szczegóły będą ogłaszane na naszym portalu oraz na profilu facebookowym NikeFaridaAutor).

"Dalej prosimy o przekazywanie polskich książek do biblioteki. Jeśli ktoś chciałby się włączyć do tej akcji, czekamy na e-mail z proponowanymi tytułami pod adresem managera biblioteki: alech@lambeth.gov.uk lub moim: nikefaridaauthor@gmail.com, koniecznie z dopiskiem w temacie maila 100+PolishBooks4London" - apeluje inicjatorka przedsięwzięcia. 

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama