Menu

Linie KLM ostrzegają, że mogły podawać skażone jedzenie

Linie KLM ostrzegają, że mogły podawać skażone jedzenie
Bakterie mogły być w produktach, które były podawane podczas kilku lotów w klasie biznes. (Fot. Getty Images)
Holenderskie linie lotnicze KLM ostrzegły wczoraj, że mogły podawać na pokładach samolotów podczas lotów posiłki skażone bakteriami listerii. To pokłosie afery dotyczącej skażonej żywności, która wybuchła w Holandii, Belgii i Niemczech.
Reklama

KLM wydały ostrzeżenie na swojej stronie internetowej, że produkty mięsne jednego z ich dostawców mogły zostać skażone listerią. Według firmy, bakterie mogły być w produktach, które były podawane podczas kilku lotów na śniadania w klasie biznes.

Linie poprosiły pasażerów o skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, jeśli mają takie dolegliwości, jak gorączka, ból głowy lub mięśni, albo czują, że mogli zjeść skażone jedzenie. Firma nie określiła jednak, o które loty chodzi i kiedy posiłki były podawane pasażerom. Linie przeprosiły i zapewniły, że obecnie produkty na ich pokładach są bezpieczne.

To pokłosie afery dotyczącej skażonej żywności, która wybuchła w Holandii, Belgii i Niemczech. W Belgii rosną obawy związane z zanieczyszczeniem mięsa bakteriami listerii w Holandii, gdzie z tego powodu zmarły trzy osoby. 

Listerioza jest groźna głównie dla noworodków, kobiet w ciąży, osób starszych i przewlekle chorych. (Fot. Getty Images)

Holenderski Królewski Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) stwierdził, że zakażone produkty pochodzą z zakładu produkcyjnego Offerman w Aalsmeer w północnej Holandii. 

W Niemczech dwie osoby zmarły w kraju związkowym Hesja po zjedzeniu produktów mięsnych wieprzowych zanieczyszczonych listerią. Organy sanitarne tymczasowo wstrzymały działalność firmy Wilke, dostarczającej badane produkty.

Listerioza to rzadko spotykana choroba zakaźna, groźna głównie dla noworodków, kobiet w ciąży, osób starszych i przewlekle chorych oraz o obniżonej odporności; zakażeniu rzadko ulegają zdrowe osoby dorosłe.

Choroba najczęściej rozwija się po spożyciu niepasteryzowanych produktów mlecznych, niedokładnie umytych surowych owoców i warzyw, surowego mięsa, ryb, owoców morza oraz "dań gotowych", niepoddanych przed spożyciem obróbce cieplnej.

Czytaj więcej:

Essex: 12 osób zmarło po zakażeniu paciorkowcem

Szósta ofiara śmiertelna listeriozy w szpitalu

Niemcy: Kobieta zmarła po kąpieli w Bałtyku

Naukowcy: Torebki do herbaty przenoszą "miliardy cząstek plastiku"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.01.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.245 złUSD 3.828 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama