Liga NBA: Doskonały Gortat!

Marcin Gortat w doskonałej kondycji (Fot. Getty Images)
To był doskonały mecz Marcina Gortata. Polak zdobył 31 punktów i miał 16 zbiórek, a jego Washington Wizards w piątym półfinałowym meczu Konferencji Wschodniej ligi NBA pokonali na wyjeździe Indiana Pacers 102:79. W rywalizacji play off do czterech zwycięstw przegrywają teraz 2-3.
Polski środkowy, po słabym występie w meczu numer 4, w którym uzyskał tylko 2 punkty i 3 zbiórki, rozegrał swój najlepszy mecz w karierze. W spotkaniu, w którym porażka oznaczała wyeliminowanie zespołu z play off, w fantastycznym stylu poprowadził drużynę do wysokiego zwycięstwa nad rozstawionymi na Wschodzie z numerem pierwszym Pacers.

Polak był najlepszym zawodnikiem na parkiecie. Uzyskał piąte double-double w tegorocznym play off. 31 punktów to jego rekord w tej fazie rozgrywek i wyrównane najlepsze osiągnięcie w karierze, licząc także sezon regularny. Tyle samo zdobył 22 lutego w Toronto, gdy "Czarodzieje" pokonali Raptors 134:129. Tamto spotkanie kończyło się jednak po trzech dogrywkach, Gortat grał 51 minut i wykonał 23 rzuty z gry, trafiając 12.

Miał także najwyższy w drużynie i rekordowy w karierze wskaźnik "plus-minus": gdy przebywał na parkiecie, jego zespół wygrał ten fragment różnicą 35 punktów.

Od początku spotkania Gortat natchnął swoich partnerów pozytywną energią. Zdobył pierwsze 4 punkty dla Wizards, był niezwykle aktywny w walce o zbiórki, nie tylko pod własnym koszem, ale i na atakowanej tablicy. Już w pierwszej kwarcie, wygranej przez podopiecznych trenera Randy'ego Wittmana 25:19, zdobył 11 punktów.

Kluczowa dla końcowego wyniku była trzecia kwarta, którą w czterech dotychczasowych pojedynkach tej serii koszykarze z Waszyngtonu regularnie przegrywali (różnicą 6, 6, 14 i 18 punktów). Teraz wygrali ją 31:14, odbierając rywalom nadzieję.

"Monstrualna noc", "Dźwięk 'Polskiego Młota'" - tak ocenił grę łodzianina były znakomity gracz NBA Chris Webber, komentator stacji TNT.

Szósty mecz odbędzie się jutro w Waszyngtonie.