Menu

Leo Varadkar: Może dojść do zjednoczenia Irlandii

Leo Varadkar: Może dojść do zjednoczenia Irlandii
Czy Zielona Wyspa zostanie zjednoczona po Brexicie? (Fot. Getty Images)
Irlandzki premier Leo Varadkar ostrzegł, że Brexit bez umowy z UE doprowadzi do zjednoczenia Irlandii, ponieważ katolicy i liberalni protestanci z Północy mogą nie czuć się u siebie, w Wielkiej Brytanii oderwanej od UE - informuje dziś 'The Irish Independent'.
Reklama

Varadkar, który przemawiał wczoraj wieczorem na letnim uniwersytecie w Glenties, na północy kraju, podkreślił, że nieuporządkowany Brexit "postawi po poważnym znakiem zapytania przyszłość Irlandii Północnej".

Dodał, że on sam "może nie dożyć unifikacji Irlandii", ale jeśli nowy brytyjski premier Boris Johnson doprowadzi do chaotycznego, "twardego Brexitu", to "coraz więcej osób w Irlandii Północnej zacznie kwestionować unię (z Wielką Brytanią)".

Mieszkańcy Irlandii Północnej sprzeciwiają się twardemu Brexitowi. (Fot. Getty Images)

"Wspólny europejski dom" może się okazać bliższy mieszkańcom Irlandii Północnej, niż "nacjonalistyczna Wielka Brytania" - ocenił Varadkar.

Premier ostrzegł też, że unię, która spaja Zjednoczone Królestwo, "może podważyć właśnie twardy Brexit, zarówno w Irlandii Północnej, jak i Szkocji".

Wczoraj irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney ocenił, że podejście Johnsona do negocjacji w sprawie wyjścia z UE jest "bardzo niepomocne" i przestrzegł go przed obieraniem "kursu kolizyjnego" wobec Wspólnoty.

"Wydaje się, że (Johnson) podjął świadomą decyzję, aby wprowadzić Wielką Brytanię na kurs kolizyjny z Unią Europejską i Irlandią w kwestii negocjacji dotyczących Brexitu" - ocenił szef irlandzkiej dyplomacji. "Niepokoi to nas wszystkich" - dodał.

 

  Komentarze


  • Fadel
   27 lipca, 14:59

   Życzę Irlandii jak najszybszego zjednoczenia.

  • MarkB
   27 lipca, 17:01

   Wiekszego jolopa jak Boris teudno szukac. Jesli nie rozumie powagi sytuacji dotyczacej Wyspy Irlandia i panujacych tam kruchych relacji od 20 lat. On ma zwyczajnie tych ludzi w d...
   To cham i buc . Chce zyc w oderwaniu liczac na Wielkiego Wuja tylko ??? Jakos nie widze mozliwosci robienia zaopatrzenia na innym kontynencie ... Brak wyobrazni !!!
   Idzie w totalna pustke. No deal = No future!
   End of story.
   Miejmy nadzieje , ze uda sie tego oszoloma w pore usadzic i zabrac mu stery ....

  • Twòj Pan
   27 lipca, 19:47

   Dobry pomysł importować z USA zamiast Europy to tylko 5 dni drogi po co z Europy 2 godziny się promem tłuc jeśli chodzi o interes małej grupy ludzi

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama