Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Leo Varadkar: Mój kraj nie złoży kondolencji Rosji, jeśli Putin umrze

Leo Varadkar: Mój kraj nie złoży kondolencji Rosji, jeśli Putin umrze
Czy to już koniec neutralności Irlandii wobec konfliktu Rosji z Ukrainą? (Fot. Getty Images)
Irlandia nie złoży kondolencji Rosji, jeśli umrze Władimir Putin - zapowiedział irlandzki premier Leo Varadkar, cytowany przez brytyjski dziennik 'Independent'.
Reklama
Reklama

Premier, tradycyjnie określany po irlandzku jako taoiseach, odpowiadał na pytanie dziennikarzy, które było związane z historycznym zdarzeniem sprzed niemal 80 lat.

W 1945 r. ówczesny taoiseach i minister spraw zagranicznych Eamon de Valera wywołał oburzenie społeczności międzynarodowej, gdy złożył Niemcom kondolencje po śmierci samobójczej Adolfa Hitlera.

Varadkar zapytany, czy podobne kondolencje Irlandia złożyłaby w przypadku śmierci Putina, odpowiedział jedynie: "Nie sądzę". Po krótkiej pauzie dodał, że "to dobre pytanie" i "nie myślał o tym wcześniej".

Premier, który w ubiegłym roku otrzymał zakaz podróży do Rosji w związku z sankcjami wobec 52 kluczowych przedstawicieli irlandzkich władz za ich "rusofobiczne nastroje", podsumował, że nie wyobraża sobie, aby Irlandia wysłała swoich reprezentantów na pogrzeb Putina.

Podczas gdy Dublin twierdzi, że prowadzi neutralną politykę, ministrowie obecnego rządu uważają, że odnosi się to jedynie do neutralności pod względem militarnym. W ubiegłym tygodniu w czasie wizyty w Kijowie premier Varadkar zapewnił, że jego kraj będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne w jej walce przeciwko Rosji.

Premier Irlandii zapowiedział wówczas także przekazanie "milionów euro pomocy humanitarnej" Ukrainie.
 

Czytaj więcej:

Premier Irlandii i prezydent Biden rozmawiali m.in. o pomocy Ukrainie

Irlandia: Prezydent USA Biden spotyka się z politykami i szuka swoich irlandzkich korzeni

Irlandia: Tysiące osób przestało płacić abonament TV po wybuchu skandalu w RTÉ

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   28 lipca 2023, 07:59

   I co z tego

  • Czytelnik anonimowy
   28 lipca 2023, 08:21

   Mi nie będzie żadnego z nich żal, oni wszyscy tacy sami i tak samo do wszystkiego się przyczyniają, nie ważne w jakim kraju rządzą, biorą udział jednakowo ze wszystkim jak z tym srovidem, spotykają się na swoich wyjazdach ,piją szampana, później publicznie udają że się nienawidzą , jedna wielka obłuda. Każdy kto podniósł rękę na Polaków i Polske w przeszłości nie zasługuje na zaufanie od Polaków jak zelenski,np.ktoś skopałby twoja Matke i powiedzialby ze nic sie nie stalo.

  • Obserwator
   28 lipca 2023, 08:38

   to tylko swiadczy jaki jest politykiem, czlowiekiem. bez ludzkich instynktow, szkoda ludzi ktorzy pozwolili sobie by nimi rzadzil.

  • Czytelnik anonimowy
   28 lipca 2023, 08:50

   Kocham Rosje!

  • Czytelnik anonimowy
   28 lipca 2023, 09:48

   Kochaj sobie kogo tam chcesz , byleby nie krzywdziło to ludzi na całym swiecie ,również twoich najblizszych .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama