Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lekarze w Anglii będą mieć mniej czasu dla pacjentów przez szczepienia

Lekarze w Anglii będą mieć mniej czasu dla pacjentów przez szczepienia
Do kwietnia przyszłego roku lekarze w Anglii priorytetowo będą traktować szczepienia trzecią dawką, co sprawi, że będą mieć mniej czasu na leczenie pacjentów. (Fot. Getty Images)
Lekarze rodzinni (GP) w Anglii dostali od rządu zielone światło na poświęcenie mniej czasu swoim pacjentom na rzecz uczestnictwa w 'narodowej misji' szczepienia dawkami przypominającymi - donosi dziennik 'The Guardian'. Zarządzenie ma obowiązywać do kwietnia 2022 roku.
Reklama
Reklama

Przez najbliższe 4 miesiące lekarze rodzinni będą spędzać mniej czasu na monitorowaniu osób z chorobami takimi jak cukrzyca i problemy z sercem, przeprowadzaniu kontroli stanu zdrowia osób powyżej 75. roku życia i wykonywaniu drobnych operacji.

Minister zdrowia Sajid Javid i szefowie NHS zatwierdzili kontrowersyjne zmiany, aby lekarze pierwszego kontaktu i pielęgniarki mogli przyłączyć się do pilnej akcji podawania dawek uzupełniających - tzw. "boosterów" - tak szybko, jak to możliwe.

System rezerwacji szczepień ma ponadto zostać zaktualizowany do 13 grudnia, aby uwzględnić ogłoszone niedawno skrócenie czasu między dawkami do trzech miesięcy (początkowo odstęp pomiędzy 2. a 3. dawką szczepionki miał wynosić 6 miesięcy - przyp. red.).

Szczepienia będą realizowane w poszczególnych grupach wiekowych, przy czym pierwszeństwo mają osoby starsze i z grupy ryzyka Covid-19. 

Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdziła, że dysponuje odpowiednimi zapasami preparatów Moderna i Pfizer, które będą stosowane jako trzecia dawka.

Według danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS), około jedna na 60 osób w prywatnych gospodarstwach domowych w Anglii miała Covid-19 w tygodniu poprzedzającym 27 listopada, w porównaniu z jedną na 65 w poprzednim tygodniu.

Szacuje się, że odsetek osób w Anglii, które miały koronawirusa w szczytowym momencie drugiej fali na początku stycznia, wynosił 1 na 50. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu przyjęć do szpitala i zgonów, wraz z ogólnokrajową blokadą.

Brytyjski rząd wyklucza jednak wprowadzenie obowiązku szczepień, tak jak to miało miejsce w Austrii i jest rozważane w Niemczech.

Czytaj więcej:

NHS: Wkrótce wizyta u lekarza GP bez dystansu społecznego

Lekarze GP w Anglii grożą strajkiem. Nie chcą być zmuszeni do przyjmowania pacjentów

NHS będzie oferował pacjentom terapię przed zastosowaniem antydepresantów

  Komentarze
  • Justyna
   4 grudnia 2021, 14:31

   Jakby ten czas od prawie dwoch lat mieli. Tele morele porady,leczenie z Wikipedia i zero wizyt face to face. No to teraz beda statystyki dzienne szly w gore oj beda

  • Drakus
   4 grudnia 2021, 15:19

   Nie wiem co ma lekarz do szczepień. Otrzymałem dwie dawki bez kontaktu z lekarzem. W styczniu przechodziłem covid i czekałem na zabieg w szpitalu co zostało przerwane pandemią. Teraz proszę o nowe Fit note dla Job centre, ale lekarz mówi że nowego skierowania, ani Fit note nie może mi przysłać na podstawie informacji przez telefon, a spotkanie nie jest możliwe z powodu pandemii. Nikt go do pracy nie zmusi, wykonuje ok. 30 porad telefonicznych i się śmieje. Zabiegów nie wykonują, oferują trzecią dawkę bez lekarza.

  • Mika
   4 grudnia 2021, 16:25

   Niech sobie wsadza gdzies te swoje 3cie dawki.
   Poza tym lekarze nie szczepią wiec o co kaman

  • Lee
   4 grudnia 2021, 20:35

   Żeby podać szczepionkę wystarczy jakiś krótki trening wolontariuszy. Po co angażować w to wykwalifikowanych lekarzy którzy mogliby w tym czasie pomagać rzeczywiście chorym i zmniejszać kolejki chyba że 3 dawka to lepszy sposób na zmniejszanie kolejek do leczenia 😂😂

  • Monty Python
   5 grudnia 2021, 13:03

   Boostery wazniejsze od wad serca yhm, z przerwa 6 miesiacy na polowe mniej hmm ok, wolontariusze oraz pielegniarki szczepia ale to lekarze maja wiecej labow mimo, iz juz teraz prawie nic nie robia w GP...kasa, kasa, kasa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama