Menu

Lekarze ostrzegają przed mrozem w UK

Lekarze ostrzegają przed mrozem w UK
Eksperci przypominają, aby ubierać się stosownie do pogody. (Fot. Getty Images)
W najbliższych dniach w wielu miejscach Wielkiej Brytanii będzie utrzymywał się mróz, dlatego brytyjscy lekarze apelują, aby zwracać szczególną uwagę na osoby narażone na wychłodzenie.
Reklama

W nocy z sobotę na niedzielę temperatura w North Yorkshire spadła do -7 stopni Celsjusza, podczas gdy w Oxfordshire i części Irlandii Północnej do -6 stopni. Jak dotąd, była to najzimniejsza noc o tej porze roku w Irlandii Północnej.

Dzisiaj w nocy może być podobnie, dlatego Public Health England (PHE) wydał ostrzeżenia przed zimnem, które obowiązują do środy do godz. 9:00 i obejmują południową oraz centralną część kraju.

"W środę rano chmury przybywające z północy zepchną zimno na południe i zniwelują niskie temperatury, ale zachmurzenie i mgły sprawią, że w rzeczywistości temperatura odczuwana będzie nawet o kilka stopni niższa" - zaznaczają prognostycy z Met Office.

Nie bądźmy obojętni widząc osoby narażone na wychłodzenie. (Fot. Getty Images)

Tymczasem PHE przypomina, że gdy na dworze  jest zimno, trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę wnętrza, aby uniknąć hipotermii, przeziębienia czy innych problemów zdrowotnych. Dotyczy to przede wszystkim ludzi bezdomnych, starszych oraz osób chorych na serce czy płuca.

Dlatego PHE wskazuje, aby w pomieszczeniach nie było mniej niż 18 stopni Celsjusza, ponieważ poniżej tej temperatury wzrasta ryzyko udarów, zawałów serca i infekcji klatki piersiowej. "Zadbajcie o tych, którzy mogą potrzebować pomocy. Upewnijcie się, że są odpowiednio ubrani i mają wszystko, czego potrzebują" - apeluje dr Owen Landeg z PHE.

"Metro" przypomina też, że część Wielkiej Brytanii nadal boryka się z następstwami sztormu Brendan, który doprowadził do zamknięcia wielu dróg i zakłóceń na kolei. Wiatr, który w porywach osiągał prędkość 130 km/h, zrywał dachy i przewracał rusztowania m.in. w Slough i Londynie. 

Czytaj więcej:

Dublin: Mieszkańcy pozostawiają na moście ciepłe ubrania dla bezdomnych

Londyn walczy z bezdomnością. Wkrótce ruszy infolinia dla potrzebujących

Met Office prognozuje, czy w lutym w UK spadnie śnieg

  Komentarze
  • Nucha
   21 stycznia, 18:58

   Zimno odczuwalne przy angielskim klimacie to -7 jak -10. Wilgoć wzmaga odczuwanie zimna. Organizmy nie przyzwyczajone mogą być narażone na jakieś dolegliwości. Jednak nie jest to nawet w przypadku Anglików stan zagrożenia życia. Wystarczy cieplej się ubrać, podnieść temperaturę w domu, pić ciepłe nspoje, a zamiadt wody dolać płyn chłodniczy do auta - to zapewni, że nie bedzie stać się na zimnie przy autostrsdzie czekając na pomoc. To napewno uchroni od choroby.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama