Menu

"Lekarz cudzoziemiec może umieć mniej niż Polak"

"Lekarz cudzoziemiec może umieć mniej niż Polak"
Ekspert: W wielu krajach termin "specjalista" oznacza co innego niż w Polsce. (Fot. Getty Images)
Tytuł specjalisty ma w krajach spoza UE inne znaczenie niż w Polsce. Dlatego cudzoziemiec może umieć mniej niż Polak - napisała dzisiaj 'Rzeczpospolita', powołując się na ostrzeżenie samorządu lekarskiego.
Reklama

Jak informuje "Rzeczpospolita", lekarz z dyplomem państw trzecich uzyska - decyzją posłów - tymczasowe prawo wykonywania zawodu bez dodatkowych obostrzeń.

"Naczelna Rada Lekarska chciała, by specjalista spoza Unii, który będzie mógł pracować w polskim szpitalu jeszcze przed nostryfikacją, musiał legitymować się wykształceniem zbliżonym do polskiego" - pisze gazeta.

Jak podaje, potrzebne miało być co najmniej pięć lat studiów i specjalizacja trwająca połowę czasu tej polskiej. Poprawkę jednak odrzucono.

"Nie chodzi o to, by przekonać, że specjaliści spoza Unii umieją mniej niż polscy" - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem wiceprezes NRL dr Andrzej Cisło. "W wielu krajach termin specjalista oznacza jednak co innego niż w Polsce i nie musi być przyznawany pod koniec kształcenia" - dodaje.

Jak podaje "Rzeczpospolita", młodzi lekarze z Porozumienia Rezydentów OZZL boją się, że tacy specjaliści "z importu" będą niebezpieczni dla pacjentów.

Czytaj więcej:

Od 1 marca nielimitowane wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa

Lekarze: Możemy mówić o epidemii raka prostaty w Polsce

NHS: Pielęgniarki będą przeprowadzać operacje

  Komentarze
  • Ryju
   26 lutego, 18:47

   Ta? Lekarze w Polsce boją się konkurencji , a nie " o zdrowie pacjentów" . Beka śmiechu . Trzeba będzie mniej brać za prywatne wizyty bo kolejki się zmniejsza.

  • Zdenerwowany obywatel
   26 lutego, 20:38

   No i jak zwykle. Specjaliści mówią jak jest lepiej a panowie z sejmu po swojemu. Szlak mnie jasny trafia na tych polityków. Jak jowy wprowadzą to ich pogonimy!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama