Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Leeds: Niepewność wśród Polaków związana z Brexitem

Leeds: Niepewność wśród Polaków związana z Brexitem
W Leeds znajduje się wiele europejskich sklepów i zakładów usługowych. (Fot. southleedslife.com/screenshot)
Polacy i inni obywatele krajów unijnych z okolic Leeds martwią się o swoją przyszłość po Brexicie. Jednak niewielu z nich słyszało o konieczności składania wniosków o status osoby osiedlonej (settled status).
Reklama
Reklama

Europejczycy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie  bardzo różnie podchodzą do realiów związanych z Brexitem. Jedni starają się jak najszybciej uregulować swój status imigracyjny, inni chcą stać się Brytyjczykami, a jeszcze inni – czekają na rozwój wydarzeń.

Dla wielu ludzi z takich krajów jak Polska, Portugalia, Rumunia, Grecja, Łotwa czy Litwa życie w ich nowym domu, czyli Leeds, na razie toczy się normalnym rytmem. W mieście pełno jest europejskich sklepów, restauracji czy salonów fryzjerskich.

Od jakiegoś czasu do tego "europejskiego" krajobrazu Leeds dołączyły reklamy Home Office apelujące do imigrantów, aby ubiegali się o status osoby osiedlonej.

Jednak pomimo promowania przez brytyjski rząd programu rejestracji, nieświadomość i niepewność są ogromnymi wyzwaniami dla wielu obywateli krajów Unii - informuje serwis southleedslife.com.

Jedną z nich jest Polka Paulina. 25-latka przeprowadziła się z Polski ponad dwa lata temu. Zachęciły ją „dobre pieniądze i praca", które były na wyciagnięcie ręki w Leeds. Polka zamierza zostać tutaj po Brexicie, bo zawsze czuła się tu mile widziana. Paulina nie słyszała o rejestracji settled status i nie wie, jak złożyć wniosek. Będzie musiała to jednak zrobić, jeśli nadal chce mieszkać w UK.

Inna Polka – również Paulina - jest kierowniczką w dużym lokalnym supermarkecie "Syrenka". Kobieta mieszka w Leeds od ośmiu lat.

Paulina jeszcze nie złożyła wniosku o status osoby osiedlonej i widziała na ten temat niewiele informacji – nie licząc plakatów reklamowych Home Office. Paulina przyznała, że personel w sklepie, w którym pracuje także niewiele wie o systemie rejestracji, a do tego większość z nich nie mówi za dobrze po angielsku.

"Dla tych, którzy wiedzą o programie, niepewność związana z przyszłymi stosunkami Wielkiej Brytanii z UE uniemożliwia podjęcie działań" – przekazuje serwis southleedslife.com.

Rada Miasta Leeds zobowiązała się do zapewnienia pomocy w rejestracji, na przykład ze skanowaniem dokumentów tożsamości. Urzędnicy będą oferować komputery z bezpośrednim dostępem do strony rządowej i pomagać w przechodzeniu przez proces.

Leeds jest domem dla dziesiątek tysięcy obcokrajowców. Krajowe Biuro Statystyczne podaje, że w 2018 roku w mieście mieszkało 50 000 obywateli z krajów UE, najwięcej z Polski i Rumunii.

Więcej informacji na temat unijnego systemu rozliczeń można znaleźć tutaj: gov.uk/eusettlementscheme

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama