Menu

Lawina błotna w USA. 14 osób nie żyje, ponad 100 zaginionych

Lawina błotna w USA. 14 osób nie żyje, ponad 100 zaginionych
Jeden z domów zniszczonych przez lawinę (Fot. Getty Images)
Pod zwałami błota, które zeszły w weekend z górskiego zbocza w stanie Waszyngton, w północno-zachodniej części USA, zginęło 14 osób. Za zaginionych uznano 108 mieszkańców obszaru, na którym doszło do katastrofy.
Reklama
Ulewne deszcze spowodowały w sobotę rano lokalnego czasu zejście potężnej lawiny błotnej z górskiego zbocza w pobliżu miejscowości Oso, położonej około 55 km na północ od Seattle.

Zwały ziemi, które niosły ze sobą skały i połamane drzewa, zniszczyły około 35 domów na obszarze ok. 2,6 km kwadratowych. Domy i samochody zostały pogrzebane nawet pod siedmioma metrami błota, kamieni i gałęzi.

Szef służb ratunkowych z hrabstwa Snohomish, John Pennington, poinformował, że nie jest znany los 108 osób, które mogły przebywać w miejscu katastrofy. "To nie oznacza, że jest 108 rannych lub 108 zabitych. To 108 raportów o osobach, które zaginęły" - oświadczył.

Akcja ratunkowa, którą przeprowadzono w nocy z niedzieli na poniedziałek, nie przyniosła rezultatów. Nie odnaleziono ani ofiar, ani ocalałych. Podczas poszukiwań niektórzy ratownicy zatapiali się w błocie i trzeba było wyciągać ich za pomocą lin. "Wszytko to wygląda bardzo ponuro, ale mamy nadzieję, że odnajdziemy jeszcze żywych" - podsumował szef strażaków z hrabstwa Snohomish Travis Hots.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama