Menu

Kto był na pokładzie Boeinga 777? Ponad połowa zabitych to Holendrzy

Kto był na pokładzie Boeinga 777? Ponad połowa zabitych to Holendrzy
Zdjęcie samolotu Malaysia Airlines lot MH17 opuszczającego wczoraj holenderskie lotnisko w Schiphol (Fot. Getty Images)
Większość spośród 280 pasażerów malezyjskiego samolotu, który uległ wczoraj katastrofie na wschodzie Ukrainy, było Holendrami. Nadal nie ma informacji, czy Boeingiem 777 malezyjskich linii lecieli Polacy.
Reklama

Na pokładzie Boeinga 777 było co najmniej 154 Holendrów, 27 Australijczyków, 23 Malezyjczyków, 11 Indonezyjczyków, 6 Brytyjczyków, 4 Niemców, 4 Belgów, 3 Filipińczyków i Kanadyjczyk, zaś narodowość pozostałych 47 pasażerów nie jest znana. Wszystkich 15 członków załogi było Malezyjczykami - poinformował Huib Gorter, menedżer na Europę linii Malaysia Airlines, do których należała rozbita maszyna.

Rzecznik polskiego MSZ, Marcin Wojciechowski, napisał na Twitterze, że "na ogłoszonej dotąd liście pasażerów Boeinga, który rozbił się nad Ukrainą, nie ma polskich obywateli".

Premier Holandii Mark Rutte oświadczył, że jest "głęboko wstrząśnięty" z powodu katastrofy i zaoferował pomoc holenderskich ekspertów przy wyjaśnianiu przyczyn tragedii. "Kierujemy nasze myśli ku pasażerom, ich rodzinom i bliskim" - zapewnił Rutte. Oświadczył też, iż była to "być może najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w dziejach Holandii".

Rutte przekazał także, że na temat katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 rozmawiał z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką. Jak poinformowały służby prasowe szefa państwa ukraińskiego, Rutte podziękował w rozmowie telefonicznej Poroszence za szybką reakcję po katastrofie.

Według wstępnych informacji, Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych zniknął z radarów około godziny 15:00 czasu GMT. Na jego pokładzie znajdowało się 295 osób; nikt nie przeżył. Poroszenko uznał katastrofę za akt terrorystyczny.

Niewykluczone, że maszyna została zestrzelona. W rejonie, gdzie spadł malezyjski samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama