Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kryzys mieszkaniowy i problemy z zasiłkami zniechęcają Irlandczyków do powrotów

Kryzys mieszkaniowy i problemy z zasiłkami zniechęcają Irlandczyków do powrotów
Irlandczycy czują, że ich kraj staje się mniej atrakcyjny ekonomicznie. (Fot. Getty Images)
Powracający do ojczyzny Irlandczycy napotykają poważne problemy ze znalezieniem mieszkania i uzyskaniem zasiłku socjalnego - ostrzegli specjaliści rządową komisję. Utrudnienia zniechęcają wiele osób do powrotów.
Reklama

Opóźnienia administracyjne, niewiedza oraz panujący w Irlandii kryzys mieszkaniowy sprawiają, że powracający emigranci zmagają się z poważnymi problemami – ostrzegli komisję spraw zagranicznych przedstawiciele Safe Home Ireland, Crosscare oraz The Irish Council for Prisoners Overseas.

Szczególnie utrudniony powrót mają osoby, których dzieci lub partner mają obywatelstwo państwa spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i muszą wyrobić dla nich wizę. W czasie oczekiwania na decyzję partnerzy nie mają prawa do zatrudnienia.

“Większość osób wraca, by być bliżej rodziny i przyjaciół. Opuścili Irlandię po szkole i teraz chcą wrócić, by tu wychowywać dzieci, jednak proces ten jest bardzo utrudniony. Np. jedna z naszych mieszkających w Nowej Zelandii klientek jest w ciąży, ale nie może wrócić do kraju, ponieważ nie dałaby rady finansowo, jeśli jej partner nie mógłby pracować przez pół roku” - skomentował Richard King z Crosscare.

Innym problemem dla powracających jest odmowa zasiłku ze względu na brak dostępu do informacji na temat rezydentury (Habitual Resident Condition). Warunkiem przyznania świadczeń bezskładkowych jak jobseekers’ allowance, disability allowance, carers’ allowance, non-contributory State pension oraz child benefit jest wykazanie silnego związku z Irlandią. Tymczasem osoby na emigracji tracą status rezydenta.

“Ostatnie badanie Indecon na zlecenie irlandzkiego MSZ ujawniło, że 52,9% powracających ma problemy z wykazaniem silnego związku z ojczyzną. Niektórzy aplikujący czekają na przyznanie świadczenia po 5-9 miesięcy” - donosi “The Irish Times”.

Zdaniem Danielle McLaughlin z Crosscare, ryzyko pozostawania tak długo bez dochodów odstrasza emigrantów od powrotu do kraju.

Specjaliści przedstawili komisji raport “Indecon Economic Report on Addressing Challenges Faced by Returning Irish Emigrants” z 30 rekomendacjami. Na razie nie ustalono jednak żadnego terminu podjęcia jakichkolwiek działań.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama