Menu

Kryzys mieszkaniowy i problemy z zasiłkami zniechęcają Irlandczyków do powrotów

Kryzys mieszkaniowy i problemy z zasiłkami zniechęcają Irlandczyków do powrotów
Irlandczycy czują, że ich kraj staje się mniej atrakcyjny ekonomicznie. (Fot. Getty Images)
Powracający do ojczyzny Irlandczycy napotykają poważne problemy ze znalezieniem mieszkania i uzyskaniem zasiłku socjalnego - ostrzegli specjaliści rządową komisję. Utrudnienia zniechęcają wiele osób do powrotów.
Reklama

Opóźnienia administracyjne, niewiedza oraz panujący w Irlandii kryzys mieszkaniowy sprawiają, że powracający emigranci zmagają się z poważnymi problemami – ostrzegli komisję spraw zagranicznych przedstawiciele Safe Home Ireland, Crosscare oraz The Irish Council for Prisoners Overseas.

Szczególnie utrudniony powrót mają osoby, których dzieci lub partner mają obywatelstwo państwa spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i muszą wyrobić dla nich wizę. W czasie oczekiwania na decyzję partnerzy nie mają prawa do zatrudnienia.

“Większość osób wraca, by być bliżej rodziny i przyjaciół. Opuścili Irlandię po szkole i teraz chcą wrócić, by tu wychowywać dzieci, jednak proces ten jest bardzo utrudniony. Np. jedna z naszych mieszkających w Nowej Zelandii klientek jest w ciąży, ale nie może wrócić do kraju, ponieważ nie dałaby rady finansowo, jeśli jej partner nie mógłby pracować przez pół roku” - skomentował Richard King z Crosscare.

Innym problemem dla powracających jest odmowa zasiłku ze względu na brak dostępu do informacji na temat rezydentury (Habitual Resident Condition). Warunkiem przyznania świadczeń bezskładkowych jak jobseekers’ allowance, disability allowance, carers’ allowance, non-contributory State pension oraz child benefit jest wykazanie silnego związku z Irlandią. Tymczasem osoby na emigracji tracą status rezydenta.

“Ostatnie badanie Indecon na zlecenie irlandzkiego MSZ ujawniło, że 52,9% powracających ma problemy z wykazaniem silnego związku z ojczyzną. Niektórzy aplikujący czekają na przyznanie świadczenia po 5-9 miesięcy” - donosi “The Irish Times”.

Zdaniem Danielle McLaughlin z Crosscare, ryzyko pozostawania tak długo bez dochodów odstrasza emigrantów od powrotu do kraju.

Specjaliści przedstawili komisji raport “Indecon Economic Report on Addressing Challenges Faced by Returning Irish Emigrants” z 30 rekomendacjami. Na razie nie ustalono jednak żadnego terminu podjęcia jakichkolwiek działań.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama