Menu

Królowa powierzyła Johnsonowi misję stworzenia nowego rządu

Królowa powierzyła Johnsonowi misję stworzenia nowego rządu
W lipcu br. Boris Johnson gościł w pałacu Buckingham po raz pierwszy jako nowy premier, dzisiaj ponownie pojawił się tam po wygranych wyborach. (Fot. Getty Images)
Brytyjska królowa Elżbieta II formalnie powierzyła dzisiaj dotychczasowemu premierowi Borisowi Johnsonowi misję sformowania nowego rządu. Jego Partia Konserwatywna zdecydowanie wygrała wybory do Izby Gmin zapewniając sobie bezwzględną większość.
Reklama

Przed południem Johnson przybył na audiencję do Pałacu Buckingham, która trwała prawie 40 minut - to dłużej niż się spodziewano.

Pierwsze posiedzenie nowej Izby Gmin odbędzie się w najbliższy wtorek 17 grudnia. Z kolei na czwartek rząd planuje mowę tronową królowej, podczas której przedstawione zostaną plany legislacyjne na nową sesję parlamentu.

Przed wyborami sugerowano, że w związku z tym, iż poprzednia mowa tronowa miała miejsce zaledwie w październiku, tym razem może ona mieć mniej ceremonialną formę.

We wczorajszych wyborach rządzący od 2010 roku konserwatyści uzyskali 43,6 proc. głosów, co da im co najmniej 364 mandatów w Izbie Gmin (wyników z jednego okręgu jeszcze nie ogłoszono), czyli znacznie powyżej poziomu 326 dającego możliwość samodzielnych rządów.

Zarówno pod względem uzyskanych mandatów, jak i procentowego poparcia to najlepsze wyniki konserwatystów od czasów Margaret Thatcher. W poprzedniej kadencji, od czerwca 2017 roku konserwatyści tworzyli rząd mniejszościowy wspierany przez północnoirlandzką Demokratyczną Partie Unionistów.

Johnson przejął rolę lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii w lipcu bieżącego roku po ustąpieniu Theresy May.

Królowa powierzyła Johnsonowi misję utworzenia rządu. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Brexit: Brytyjski parlament zbierze się ponownie 17 grudnia

Konserwatyści wygrywają wybory. Najlepszy wynik od lat 80. XX wieku

Morawiecki: "Po wyborach w UK nastąpi stabilizacja polityczna"

  Komentarze
  • Wasp
   13 grudnia 2019, 17:05

   Johnson wprowadzi w UK taka sama dyktature jak kacze lewactwo PiSowskie w Polsce.

  • Ggg
   13 grudnia 2019, 17:18

   Win Johnson!! Bękard. Królowa nie kuma co sie dzieje wkoło niej inni decydują a ona na podkładne podobnie jak Ferguson swego czasu w MU. To samo.

  • Ja
   13 grudnia 2019, 18:44

   strzał w druie kolano dla brytoli , pierwszy był podczas referendum , myślałem ze ten naród jest mądrzejszy a tu masz ,,,, brak myślenia

  • Adas
   14 grudnia 2019, 06:14

   Jednak sie stalo czas na powrot do kaczogrodu😟😟🥺

  • Polak
   14 grudnia 2019, 12:09

   To hipcio - oszołom!!!!! Beknie za swoje czyny!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Za krzywdy jakie wyrządził setki polakom.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama