Menu

"Krok po kroku usuwać kamienie rzucone Polakom na plecy"

"Krok po kroku usuwać kamienie rzucone Polakom na plecy"
Zdaniem Przemysława Wiplera wielu polskich emigrantów powróciłoby do kraju, gdyby zaistniały ku temu odpowiednie warunki. (Fot. Danny Boy)
W Irlandii rozpoczął się cykl spotkań z posłem na Sejm VII kadencji, republikaninem Przemysławem Wiplerem. Zaproszony na Zieloną Wyspę gość zamierza informować Polonię o głównych różnicach podatkowych między Irlandią, Polską oraz Wielką Brytanią, polskim republikaniźmie oraz obecnej sytuacji gospodarczo-politycznej w kraju i na świecie.
Reklama

Przemysław Wipler zaproszony został przez Klub Republikański z Dublina. Od tego miasta rozpoczął swoją wizytę i wystąpienia dotyczące poszczególnych zagadnień dotyczących systemu podatkowego, sytuacji gospodarczo-politycznej w Polsce i na świecie.

W podziemiach kościoła św. Audeona w Dublinie, ok. 60-osobowa liczba słuchaczy dowiedziała się, iż całkiem spora liczba Polaków emigrantów zdecydowałaby się wrócić do Polski, gdyby zapewnione zostały np. minimalne ku temu warunki.

„Rozmawiałem z wieloma rodakami i większość z nich całkiem poważnie zastanawiała się nad powrotem do kraju. Musiałyby ku temu jednak być spełnione pewne warunki, które nie do końca obecnie są w Polsce możliwe” – rozpoczął poseł. „Około 5 tys. złotych na rekę, praca na pełny etat i niższe podatki dla przedsiębiorców to jedne z nielicznych postulatów, które należałoby spełnić” – przekonywał zaproszony gość.

Przemysław Wipler zauważył, że w Polsce przede wszystkim należy ograniczyć podatki i zrewidować przepisy zniechęcające do zakładania działalności gospodarczej. „Polska powinna zacząć się uczyć na błędach innych. Wzrost działalności gospodarczej nie może być spowalniany poprzez wciąż wysokie podatki. Są one wciąż jak kamienie rzucane na plecy polskim obywatelom. Relacja państwo-obywatel musi ulec drastycznym zmianom, by żyło się nam lepiej” – twardo postulował poseł Kongresu Nowej Prawicy (KNP).

Poseł Kongresu Nowej Prawicy opowiada się również za zmianą zapisów zawartych w Konstytucji RP. Uważa on, że spora jej część jest po prostu fikcją. „Nie może byc tak, że zawarte w Konstytucji informacje, iż szkolnictwo publiczne jest bezpłatne to czysty wymysł, skoro studenci zaoczni płacą czesne na uniwersytetach i podobnych uczelniach publicznych. Te i inne przepisy zawarte w Konstytucji jasno dają do zrozumienia, że nie gwarantuje ona połowę praw w niej zawartych” – podsumował polityk.

Publiczność pytała zaproszonego gościa, co należy w Polsce zrobić, by żyło się lepiej, oraz jaki plan po ewentualnym wejściu do parlamentu w przyszłorocznych wyborach ma jego obecna partia. Zadawano pytania o reformę agrarną, a także porównywano życie w Polsce i Irlandii.

W najbliższym czasie Przemysław Wipler spotka się również z Polonią w południowej części wyspy, w Cork, oraz Belfaście.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama