Menu

Krewetkowa rewolucja w Polsce. "Ochronią ludzi i jedzenie"

Krewetkowa rewolucja w Polsce. "Ochronią ludzi i jedzenie"
Pancerzyki krewetek zbudowane są z cukru złożonego, z którego pozyskuje się na skalę przemysłową chitozan. (Fot. Getty Images)
Spółka Chitone, która wyrosła z Politechniki Gdańskiej, chce zrobić biznes kosmetyczny i spożywczy na pozyskiwanym ze skorupiaków chitozanie - poinformował 'Puls Biznesu'.
Reklama

"Jedzenia lepiej nie marnować - także tych jego części, które normalnie jadalne nie są. Szkielety zewnętrzne stawonogów, np. pancerzyki krewetek, zbudowane są z chityny, cukru złożonego, z którego pozyskuje się na skalę przemysłową chitozan. Ze względu na dobre właściwości regenerujące i szybkie tamowanie krwawienia organiczny związek jest wykorzystywany m.in. przy produkcji opatrunków dla wojska" - tłumaczy "PB".

Wywodzący się z Politechniki Gdańskiej polscy naukowcy, bazując na doświadczeniach z prac nad opatrunkami, opracowali inny pomysł na to, co z nim zrobić.

Chitozan może być użyty do konserwowania żywności. (Fot. Getty Images)

Cytowany w artykule wiceprezes spółki Chitone Krzysztof Malicki wyjaśnił, że na Politechnice od 11 lat prowadzone były prace nad nową technologią, umożliwiającą tworzenie hydrożelu z chitozanu, bez użycia powszechnie stosowanych do tego kwasów.

"Chodziło o stworzenie nowego rodzaju opatrunków, choć praktyczne zastosowania tej technologii mogą być szersze" - przekazał Malicki "Pulsowi Biznesu".

Malicki wspomina też o jeszcze innym zastosowaniu chitozanu - do konserwowania żywności. "Produkty spożywcze, które szybko się psują, można pokryć cieniutką warstwą, co pozwoli na przedłużenie ich trwałości bez użycia ich konserwantów" - wyjaśnia.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Inteligentne ule, żywność z robaków i weganie na giełdzie

Naukowcy: Torebki do herbaty przenoszą "miliardy cząstek plastiku"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama