Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kraków has equalled Warsaw in terms of employment in the business services sector

Kraków has equalled Warsaw in terms of employment in the business services sector
Kraków jest liderem w Polsce pod względem liczby osób zatrudnionych w centrach specjalizujących się w obszarze badań i rozwoju. (Fot. Getty Images)
Kraków has equalled Warsaw in terms of the number of jobs in the modern business services sector and exceeded 100,000 jobs, according to the ABSL report presented on Wednesday. The authors predict that this number will increase by 3,000 people in Q1 2025.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W środę w Krakowie zaprezentowano najnowsze dane Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), zrzeszającego największe firmy z tej branży w Polsce.

Dyrektor SoftServe Poland oraz wiceprezes ABSL Sebastian Drzewiecki ocenił, że raport pokazuje, iż sektor nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie "ma się lepiej niż dobrze".

"W 2023 roku, jako jedno z dwóch miast w Polsce, przekroczył próg 100 tysięcy miejsc pracy w tej branży. Pomimo niepokoju, który zasiały niedawne wydarzenia na lokalnym rynku pracy, sytuacja w branży usług nowoczesnych jest nie tylko stabilna, ale pozwala zakładać dalszy rozwój w kolejnych latach" - skomentował.

Dane – wskazali autorzy raportu - pokazują, że Kraków zrównał się z Warszawą pod względem liczby miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Przewiduje się, że w I kwartale 2025 r. liczba ta będzie większa o kolejne 3 tys. osób.

Stolica Małopolski zajmuje również pozycję lidera pod względem lokalnej specjalizacji w tzw. wiedzochłonnych usługach biznesowych. "Oznacza to, że w Krakowie zatrudnienie w sektorze usług nowoczesnych znacząco przewyższa średnią dla całego kraju" - ocenili autorzy opracowania.

Kraków jest również dobrze oceniany jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej. W ogólnej ocenie firm zajmuje drugie miejsce, za Warszawą, a w subiektywnej opinii menedżerów jest trzeci, po Warszawie i Wrocławiu – głosi raport ABSL.

Znaczący wpływ na tę ocenę – wskazano - ma szczególnie wysoka dostępność puli talentów, zwłaszcza wśród osób o wysokich kwalifikacjach.

Kraków jest dobrze oceniany jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej. (Fot. Getty Images)

"Właśnie tutaj upatruję duży potencjał rozwoju miasta. W najbliższych latach sektor nowoczesnych usług biznesowych czekają zmiany. Na skutek presji płacowej w całej Polsce i niezwykle szybkiego rozwoju narzędzi opartych na AI, nasz kraj nie może już dłużej stawiać na konkurencyjność cenową. W najbliższych latach kluczowa stanie się adaptacyjność branży i jej potencjał transformacyjny" - wskazał Drzewiecki.

Według raportu Kraków jest liderem w Polsce pod względem liczby osób zatrudnionych w centrach specjalizujących się w obszarze badań i rozwoju (Research and Development). W Krakowie jest to 12,3 tys. pracowników i pracownic, a w Warszawie – 10,2 tys.

"Oczywiście możemy spodziewać się pewnych fluktuacji na rynku pracy, zwłaszcza przesunięcia w kierunku ról realizujących coraz bardziej skomplikowane zadania i procesy. Perspektywy rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie są bardzo dobre. Warunkiem jest oczywiście podążanie za aktualnymi trendami związanymi z najnowszymi technologiami, a przede wszystkim rozwojem sztucznej inteligencji" - wskazał przedstawiciel ABSL.

Czytaj więcej:

IBRiS: Pomysł czterodniowego tygodnia pracy popiera 47 proc. Polaków

Połowa młodych ludzi w Polsce chce pracować na etacie

CBOS: Większość Polaków dobrze czuje się w swoim miejscu pracy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.06.2024
    GBP 5.1423 złEUR 4.3468 złUSD 4.0549 złCHF 4.5614 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement