Menu

"Korona dla Williama". Brytyjczycy nie chcą Karola na tronie

"Korona dla Williama". Brytyjczycy nie chcą Karola na tronie
Kto zostanie następcą Elżbiety II? (Fot. Getty Images)
Prawie połowa Brytyjczyków chce, aby po śmierci królowej Elżbiety II, książę Karol przekazał koronę swojemu starszemu synowi - Williamowi.
Reklama

Królowa Elżbieta zasiada na tronie już 65 lat i na Wyspach spekuluje się już na temat tego, kto będzie jej następcą.

Z przeprowadzonego na zlecenie "Independent" badania firmy SW Research wynika, że 46 procent poddanych Elżbiety II chce, aby pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu książę Karol abdykował "w trybie natychmiastowym" na rzecz swojego najstarszego syna. Przeciw takiemu rozwiązaniu było 24 procent ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie wyraziło 29 procent badanych.

Brytyjczyków pytano również na temat przyszłości Kamili, żony księcia Karola - tylko 20 procent pytanych jest za tym, aby księżna przyjęła tytuł królowej, jeśli jej mąż zostanie królem Wielkiej Brytanii. 

Książę Karol z synową Kate i synem Williamem. (Fot. Getty Images)

Książę Karol jest najdłużej oczekującym następcą tronu w historii kraju. W listopadzie skończy 71 lat.

Syn Elżbiety II z pasją zajmuje się ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi. 70-letni kisążę w odróżnieniu od swojej matki otwarcie dzieli się swoimi poglądami.

Rodzina królewska w Wielkiej Brytanii nie wypowiada się na temat polityki. Jednak książę Karol nie przestrzegał ściśle tego zwyczaju.

Książę Karol zapowiedział, że po ewentualnym objęciu tronu ograniczy zaangażowanie w sprawy bieżące. Jak zaznaczył w wywiadzie dla BBC, "nie jest głupi" i rozumie różnice między pozycją następcy tronu i króla.

Syn królowej znany jest z ogromnego poczucia humoru. Karol w 2012 roku uczcił 60-lecie telewizji BBC występując jako prezenter prognozy pogody. "Na Zachodzie deszcze będą bardziej intensywne. Dzięki Bogu nie czeka nas w tym tygodniu przedłużony weekend" – zażartował na antenie.

Książę Walii posiada licencję pilota - poza angielskim włada również francuskim, niemieckim i walijskim.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama