Menu

Konsul Hiszpanii w Szkocji odwołany. "Przekroczył swoje uprawnienia"

Konsul Hiszpanii w Szkocji odwołany. "Przekroczył swoje uprawnienia"
Zdaniem konsula, referendum niepodległościowe mogłoby pomóc Szkocji w pozostaniu w UE. (Fot. Getty Images)
Władze Hiszpanii odwołały wczoraj konsula w Szkocji Miguela Angela Vecino za jego korzystną opinię o możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tej części Wielkiej Brytanii. Napisał on w jednym z artykułów, że plebiscyt taki mógłby pomóc Szkocji w pozostaniu w UE.
Reklama

Jak poinformowały wczoraj hiszpańskie źródła dyplomatyczne, konsul w Edynburgu został odwołany, gdyż "przekroczył swoje uprawnienia".

Powodem ukarania dyplomaty był jego tekst zamieszczony w dziale opinii dziennika "The National". Vecino napisał w nim, że korzystny wynik referendum niepodległościowego w Szkocji mógłby utrzymać jej obecność w UE w przypadku Brexitu.

Hiszpański konsul napisał też, że po Brexicie w przypadku aspiracji Szkocji do pozostania w UE nie powinno się wymagać od niej "czekania w kolejce, niczym Turcja czy Serbia", na przyjęcie do Wspólnoty.

Hiszpański konsul (po lewej) napisał, że nie powinno się wymagać od Szkocji "czekania w kolejce" na przyjęcie do UE. (Fot. Twitter/@ScotGovFM)

Dotychczas władze Hiszpanii twierdziły, że Madryt mógłby uznać wynik plebiscytu niepodległościowego w Szkocji tylko wtedy, gdyby jego organizacja została wcześniej zaakceptowana przez władze Wielkiej Brytanii.

Komentatorzy przypominają, że Madryt dotychczas dystansował się od popierania referendum niepodległościowego w Szkocji, aby nie dać separatystom z Katalonii motywów do organizacji podobnego plebiscytu w tym północno-wschodnim regionie Hiszpanii.

W grudniu 2018 r. rząd Pedra Sancheza zagroził konsulom honorowym z Katalonii wspierającym separatystów z tego regionu konsekwencjami za działanie na szkodę integralności terytorialnej Hiszpanii. Madryt podjął wówczas działania służące odwołaniu z Katalonii w związku z popieraniem regionalnego separatyzmu konsulów honorowych Grecji, Łotwy, Bułgarii, Finlandii oraz Filipin.

W komunikacie wydanym wówczas przez socjalistyczny gabinet Hiszpanii napisano, że "popieranie Katalonii nie powinno i nie może być rozumiane jako wsparcie dla tez głoszonych przez secesjonistów".

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.02.2020
  GBP 5.149 złEUR 4.300 złUSD 3.962 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama