Konklawe i poglądy Leona XIV stały się źródłem dezinformacji i teorii spiskowych

Jeszcze w kwietniu, niemal dwa tygodnie przed konklawe (które zakończyło się 8 maja wyborem Leona XIV), w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się nieprawdziwe informacje o wyborze papieża.
Jak podał serwis euronews.com, na kanale History Hub na YouTube upubliczniono film, według którego papieżem został filipiński kardynał Luis Antonio Tagle, skądinąd jeden z kilku najczęściej wymienianych papabili. Na Facebooku pojawiły się także nieprawdziwe informacje o wyborze na papieża konserwatywnego kardynała Roberta Saraha z Gwinei.
Największym echem odbiły się jednak rozpowszechniane w sieci informacje o rzekomych próbach korumpowania kardynałów. 7 maja, w dniu rozpoczęcia konklawe, Alex Aronson na kanale Legal AF (637 tys. subskrybentów na YouTube) przekonywał, że "skrajna prawica" próbuje przejąć kontrolę nad Watykanem.
Legal AF to część MeidasTouch, amerykańskiej firmy medialnej, która wyłoniła się z ruchu obywatelskiego z 2020 roku, mającego na celu zablokowanie reelekcji Donalda Trumpa.
Aronson przypomniał, że 3 maja, tuż przed konklawe, Biały Dom opublikował na platformie X wygenerowane przez AI zdjęcie prezydenta Trumpa w stroju papieża. Według Aronsona, ten gest mógł sugerować, że Trump próbował wpłynąć na wybór papieża, ponieważ prawicy zależało na tym, by po pontyfikacie Franciszka, uznawanego za "aktora postępu", nastał konserwatywny następca.
W Stanach Zjednoczonych taki przekaz mógł być szczególnie przekonujący, biorąc pod uwagę powszechne przekonanie, że Amerykanin – przedstawiciel supermocarstwa – nie może zostać papieżem, gdyż obawiano się, iż jego wybór mógłby zostać zinterpretowany jako wynik wpływów CIA.
Jeszcze wcześniej niż AF Legal, o rzekomym korupcyjnym spisku MAGA (Make America Great Again, hasło wyborcze Donalda Trumpa z 2016 roku, którego skrót jest także nazwą ruchu jego zwolenników) doniósł kanał Young Turks (6 mln subskrybentów na Youtube). Wedle informacji tego kanału, bogaci działacze MAGA mieli oferować kardynałom elektorom luksusowe prezenty i obietnice finansowego wsparcia. A wszystko po to, aby wybrali kandydata wskazanego przez MAGA.
Jednak po wyborze urodzonego w Chicago 69-letniego kardynała Roberta Prevosta na papieża Leona XIV niemal natychmiast pojawiły się nieprzychylne wobec niego reakcje zwolenników Donalda Trumpa. Krytyczne opinie części amerykańskiej prawicy zebrał m.in. amerykański dziennik USA Today, nazywając je głosami "kościoła Trumpa".
Laura Loomer, którą na platformie X obserwuje 1,6 mln osób, według USA Today zwolenniczka teorii spiskowych, napisała w dniu wyboru Leona XIV, że nowy papież jest lewakiem: marksistą i zwolennikiem wokeismu (wyczuleni na kwestie sprawiedliwości społecznej i równości – przyp. red.). Jej xeet miał dotąd ponad 6 mln wyświetleń.
Podobnie ocenił papieża na platformie X Ryan Selkis, związany z rynkiem kryptowalut zwolennik prawicy. Selkis powołał się przy tym na krytyczne komentarze papieża (wówczas jeszcze kardynała Prevosta) wobec Donalda Trumpa za jego politykę migracyjną.
W podobnych, politycznych kategoriach papieża Leona postrzegają także liberalni komentatorzy, którzy próbują go przypisać do jednego obozu. Na przykład według Richarda Stengela, analityka amerykańskiej stacji MSNBC, Leon XIV "stanowi kontrast z administracją Trumpa pod względem spraw – takich jak troska o biednych i imigrantów - na których mu zależy".
Tymczasem nowego papieża nie da się łatwo zaszufladkować.
Czytaj więcej:
Watykan: Nowym papieżem został Amerykanin
"Le Monde": Wybór papieża z USA to mocny symbol w świecie zdominowanym przez Trumpa
Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV odbędzie się 18 maja