Menu

Koniec z klapsami w Walii?

Koniec z klapsami w Walii?
Czy Walia jako pierwsza w UK wprowadzi zakaz wymierzania dzieciom klapsów? (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Walii nie będą mogli dawać klapsów dzieciom, a cielesne dyscyplinowanie nieletnich będzie karane. Tym samym Walia stanie się drugim po Szkocji regionem Zjednoczonego Królestwa, które mówi 'nie' biciu dzieci.
Reklama

Z najnowszych badań wynika, że co dziesiąty rodzic w Walii w ciągu ostatniego roku wymierzył swojemu dziecku klapsa w celach wychowawczych. W 2015 roku kary cielesne stosował w tym regionie jeden rodzic na pięciu.

"81% nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że czasami konieczne jest uderzenie niegrzecznego dziecka” – przekazuje dziennik "The Guardian”.

Walijczycy przez kilka miesięcy prowadzili konsultacje społeczne na temat tzw. rozsądnego karania. Społeczność regionu chce, aby w Walii zakazać wymierzania jakichkolwiek kar cielesnych.

Szkocja jako pierwsza w całym Zjednoczonym Królestwie planowała wdrożyć w życie zakaz bicia dzieci, nawet jeśli to "tylko klaps”. Nie jest jednak jeszcze znana konkretna data wprowadzenia takiego prawa w życie. Jeśli więc Walijczycy się pospieszą, mogą być pierwszym regionem UK z takim prawem.

"Ministrowie w Cardiff mają nadzieję, że Walia stanie się pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który powstrzyma ojców, matki i innych opiekunów przed stosowaniem klapsów" - przekazuje "The Guardian".

Spośród krajów europejskich zakaz fizycznego karania dzieci wprowadziła między innymi Francja, a także Niemcy, Norwegia czy Irlandia. W Polsce zakaz taki wprowadzono w 2010 roku.

 

  Komentarze


  • Ojciec
   27 marca, 17:53

   Tyle co ja dostałem lania od ojca to głowa mała i po tylu latach zrozumiałem że nie za darmo i to na dobre mi wyszło teraz podaje mu rękę i mówię mu że to było dobre i potrzebne

  • True 7
   28 marca, 07:23

   Może od razu niegrzeczne dzieci,przeprośmy za swe zachowanie.Bo to one, wzorują się na naszym zachowaniu,ŻAŁOSNE.

  • Witold
   28 marca, 08:11

   To w jaką część ciała można przyłożyć? Klaps trafiał na tyłek, w miarę bezpieczne miejsce. No chyba nikt nie zaleci uderzenia w głowę? Ja swoich dzieci nie biję, bo sam mam niezbyt miłe wspomienia z dzieciństwa, zabieram im za karę to co lubią najbardziej. Ne jednak twierdzą, że wolałby klapsa.

  • Toto
   28 marca, 20:22

   Teraz będzie rosła jeszcze większa patologia niż do tej pory Kary cielesne oczywiście mowa o klapsach nie są złom rzeczą całe pokolenie moje i moich znajomych wychowało się właśnie w ten sposób i ja nie czuję się źle z tym że tata czy mama mnie bili nie wspomnę o nauczycielach i drewnianej linijce dzięki temu zostałem poprawnie wychowany na dobrego człowieka a nie na łobuza i bandytę

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama