Menu

Kończy się czas na odzyskanie roszczeń z tytułu PPI

Kończy się czas na odzyskanie roszczeń z tytułu PPI
Banki w Wielkiej Brytanii sprzedawały PPI nieświadomym tego precederu klientom. (Fot. Getty Images)
Już za 3 tygodnie - 29 sierpnia 2019 r., upływa ostateczny termin zgłaszania roszczeń odnośnie ubezpieczenia spłaty zadłużenia (Payment Protection Insurance - PPI) - przypomina Financial Conduct Authority (FCA).
Reklama

FCA - organ regulacyjny czuwający nad sektorem usług finansowych i chroniący konsumentów brytyjskich - ponagla osoby zainteresowane do podjęcia decyzji obejmujących lata 90-te XX wieku i dwutysięczne, kiedy w Wielkiej Brytanii zakupiono znaczną część z ok. 64 milionów polis PPI.

Dzięki FCA proces składania skarg z tytułu PPI jest prosty i bezpłatny. Można składać skargę osobiście, kontaktując się z usługodawcą, który sprzedał nam PPI. Jeśli złożymy skargę u niego bezpośrednio, unikniemy płacenia firmie zarządzającej roszczeniami.

W swojej ofercie dalszego wspierania konsumentów, FCA także przedłużyła, począwszy od 5 sierpnia, pracę swojej infolinii PPI 0800 101 8800 do godz. 20:00 w dni robocze i do 17:00 w soboty. Można także porozmawiać z doradcą po polsku, ale należy pamiętać o poinformowaniu doradcy o preferowanej opcji językowej.

W przypadku gdy posiadaliśmy konto przez przynajmniej kilka lat, kwota do zwrotu z tytułu opłat PPI może być całkiem spora... (Fot. Getty Images)

PPI była polisą sprzedawaną wraz z produktami kredytowymi, jak np. pożyczki, kredyty hipoteczne, karty kredytowe, karty upominkowe, kredyty w katalogu. PPI stworzono dla pokrywania spłat, których nie móglibyśmy dokonywać osobiście. Na przykład, gdybyśmy zostali zwolnieni z pracy w ramach redukcji etatów, lub gdybyśmy nie mogli pracować z powodu wypadku, choroby lub niepełnosprawności.

Jeśli nabyliśmy produkt kredytowy we wskazanym okresie, być może równocześnie sprzedano nam PPI. Być może sprzedaż została dokonana w sposób niedozwolony.

Przykłady niedozwolonej sprzedaży:

 • dodano PPI do produktu pożyczkowego lub kredytowego bez naszej wiedzy
 • wymuszono na nas nabycie PPI lub poinformowano, że musimy ją posiadać
 • doradzono nam nabycie PPI w czasie naszego bezrobocia lub wcześniej stwierdzonego u nas złego stanu zdrowia

Do tej pory wniesiono miliony roszczeń odnośnie PPI i odzyskano ponad 34 miliardy GBP.

W Wielkiej Brytanii sprzedano miliony polis PPI, głównie w latach 1990-2010. Jeśli zakupiliśmy produkt kredytowy w tym okresie, być może sprzedano nam równocześnie PPI.

Sprawdzenie tego jest proste i bezpłatne: wystarczy jedynie podać swoją datę urodzenia i poprzednie adresy za ten okres. (Więcej informacji można znaleźć na stronie FCA PPI lub pod numerem 0800 101 8800.)

Złożenie wniosku o zwrot opłat z tytułu PPI nie wiąże się z papierkową pracą, a jedynie podaniem paru podstawowych informacji. (Fot. Getty Images)

Jak można złożyć skargę odnośnie PPI? Jest kilka sposobów skontaktowania się z usługodawcą celem złożenia skargi:

 1. Online – wielu usługodawców posiada aplikacje online na swoich stronach internetowych umożliwiające złożenie skargi
 2. Telefonicznie – należy pamiętać, że linie telefoniczne działają w ograniczonych godzinach.
 3. Drogą pocztową – trzeba wysłać swoją skargę wystarczająco wcześnie, by dotarła do usługodawcy przed ostatecznym terminem 29 sierpnia.
 4. W oddziale – należy pamiętać o godzinach pracy miejscowego oddziału.

Usługodawca rozpatrzy skargę (może poprosić o dodatkowe informacje, więc należy pamiętać o podaniu swoich danych kontaktowych) i musi udzielić odpowiedzi w ciągu ośmiu tygodni i poinformować, że skarga była uzasadniona i należy się odszkodowanie, lub wyjaśnić dlaczego potrzebuje więcej czasu na rozpatrzenie skargi.

Zgodnie z przepisami, składanie skarg u usługodawców odnośnie PPI musi być proste i muszą oni pomóc w procedurze.

  Komentarze
  • Mistrzunio
   8 sierpnia 2019, 14:51

   Niech sobie wsadza w buty

  • Ziomek
   8 sierpnia 2019, 20:20

   w 2011 wzialem pozyczke 3 tys, pozniej uzywalem karte kredytowa. sprawdzilem ppi i dostalem 1100 zwrotu :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama