Menu

Komisja Europejska wszczyna drugi etap postępowania wobec Polski

Komisja Europejska wszczyna drugi etap postępowania wobec Polski
Wielu Polaków domaga się pomocy ze strony UE, aby ratować sądownictwo. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska rozpoczęła drugi etap postępowania przeciwko Polsce, w związku z naruszeniem prawa unijnego w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. To krok w kierunku skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Reklama

Zdaniem KE, rozwiązania przyjęte przez władze w Warszawie podważają niezawisłość polskich sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji, pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości, jest to wymogiem Unii Europejskiej.

Polski rząd dostał dwa miesiące na udzielenie szczegółowych wyjaśnień. W związku z tym, że KE uznała, że wątpliwości prawne nie zostały rozwiane, przeszła do drugiego etapu postępowania. Do Warszawy wysyłana została uzasadniona opinia, czyli formalne wezwanie do zapewnienia zgodności z prawem UE.

Zgodnie z tą procedurą - jeśli państwo członkowskie nie skoryguje naruszenia przepisów (Polska dostała na to dwa miesiące), Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

W swoim komunikacie KE wskazuje, że polska ustawa umożliwia objęcie sędziów sądów powszechnych procedurami dyscyplinarnymi, a także nakładanie na nich kar z "uwagi na treść wydanych przez nich orzeczeń sądowych".

Sprawa wkrótce może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE. (Fot. Getty Images)

Zdaniem urzędników z Brukseli, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia także niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która kontroluje decyzje podjęte w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom. W skład Izby Dyscyplinarnej wchodzą wyłącznie nowi sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, której sędziów-członków mianuje teraz Sejm - przypomniała KE.

Brukseli nie podoba się też to, że nie ma gwarancji, że w sprawie dyscyplinarnej dotyczącej sędziego sądu powszechnego w pierwszej instancji orzekał będzie "sąd ustanowiony na mocy ustawy". Nowy system bowiem uprawnia prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do wyznaczenia sądu dyscyplinarnego "ad hoc i z niemal nieograniczoną swobodą".

"Nowy system nie gwarantuje, że sprawy będą rozpatrywane w rozsądnym czasie, co umożliwia utrzymywanie sędziów w ciągłym stanie zagrożenia ze strony zawisłych spraw oraz wpływa na prawo sędziów do obrony." - wskazała KE.

Jeśli sprawa faktycznie trafiłaby do TSUE, byłaby to kolejna odsłona batalii prawnej przed tą instytucją w sprawie kształtu polskiego wymiaru sprawiedliwości.

24 czerwca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że obniżenie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego w Polsce jest sprzeczne z prawem UE i narusza zasadę nieusuwalności sędziów, a tym samym zasadę niezawisłości sędziowskiej.

  Komentarze
  • Walenty
   18 lipca 2019, 16:11

   Róża von pancerfaust von meserszmit von garniśparchenkirchen von jungingen pewnie się bardzo ucieszyła :)

  • Marian wasowski
   18 lipca 2019, 21:02

   Rozsmieszyles mnie walentydo bolu

  • Anty
   18 lipca 2019, 23:55

   Dajcie spokoj sadownictwo trzeba wymienic ze wzgledu na skorumpowanie. Trzeba przywrocic naez ch polskich sedziiw a nie czosnki co polakow rujnuja w kazdej sprawie

  • Czytelnik anonimowy
   19 lipca 2019, 00:14

   niemiecka eu będzie na mówić co może a co nie. My mamy zamknąć stocznie oni. tusk zamknął. A PiS otworzył i buduje.
   Kasta mafia sędziowska kradnie robi co chce i nic im nie można zrobić. Jeszcze nas UE będzie pouczać.
   Jak rudy podniósł wszystkim wiek na 67 to było ok.
   A jak PiS obniżył wiek na taki jak był. To eu się nie zgodziła i sędzia nie wolno obniżać. I każą cofnąć ustawę. Bo tak chociaż pozbylibyśmy się trochę ruskich ku...
   Obowiązuje konstytucja kwas ruska z 96 i maja kast imunitety na wszytko.
   Na zachodzie maja tylko do pracy. A u nas wały kradną i NIC.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.02.2020
  GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

  Sport


  Reklama