Menu

Komisja Europejska pozywa Polskę ws. uznawania kwalifikacji zawodowych

Komisja Europejska pozywa Polskę ws. uznawania kwalifikacji zawodowych
Komisja Europejska wskazała, że przepisy krajowe Polski i Czech naruszają dyrektywy unijne ws. uznawania kwalifikacji zawodowych. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Czechom i Polsce w sprawie naruszenia przepisów UE dotyczących kwalifikacji zawodowych.
Reklama

KE uważa, że przepisy obu państw naruszają prawodawstwo UE, m.in. regulacje dotyczące tymczasowego świadczenia usług i szczególnych wymogów w odniesieniu do niektórych zawodów związanych z opieką zdrowotną czy dotyczące specjalistów.

W przepisach dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych UE wprowadziła nowy system uznawania kwalifikacji zawodowych i doświadczenia w całej UE.

Założeniem jest automatyczne uznawanie kwalifikacji zawodowych w krajach UE, co ułatwia specjalistom świadczenie usług w całej Europie, a równocześnie gwarantuje wysoki poziom ochrony konsumentów.

Dyrektywa unijna dotyczy tzw. zawodów regulowanych, takich jak pielęgniarki, lekarze, farmaceuci i architekci. Wyjątkiem są zawody regulowane szczegółowymi dyrektywami UE, np. audytorzy, pośrednicy ubezpieczeniowi, kontrolerzy ruchu lotniczego, prawnicy i przedstawiciele handlowi.

W dyrektywie określono również zasady dotyczące mobilności tymczasowej, otwierania działalności w innym kraju UE, różnych systemów uznawania kwalifikacji oraz kontroli znajomości języków i tytułów zawodowych.

Komisja Europejska poinformowała oddzielnie, że dodatkowo wszczyna procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce i 9 innym krajom członkowskim za wprowadzone w związku z pandemią przepisy ws. rozliczeń między biurami turystycznymi i ich klientami za niewykorzystane pakiety wyjazdowe.

Komisja Europejska dodatkowo przekazała, że wszczyna także procedurę o naruszenie prawa UE wobec Polski w związku ze skróceniem kadencji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). 

Czytaj więcej:

KE grozi procedurami za brak zwrotów pieniędzy za bilety lotnicze

Unijna agencja: UE i UK po szczycie epidemii. Wyjątkiem Polska i Szwecja

UE wciąż niezdecydowana, dla których państw otworzyć swoje granice

Niemcy przejmują przewodnictwo w UE w czasie największego kryzysu

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   3 lipca, 07:09

   to są kpiny. unia europejska powstała po to, aby zniszczyć kraje takie jak Polska - z dużym potencjałem. mamy być tylko źródłem taniej siły roboczej i rynkiem zbytu dla słabych europejskich towarów kosztem naszych dobrych towaró

  • Anna
   3 lipca, 08:11

   tak, będziemy krajem niewolnikow, niemcy już o to dbają, z mapy też znikniemy, dokańczają plan Hitlera lll rzeszy

  • Edek
   3 lipca, 09:55

   Ta nagonka na nasz rząd, to pewnie robota, jak zwykle, pelo, i całej parszywej, zdradzie kiej bandy

  • Londynek
   3 lipca, 10:41

   anglicy tez nie uznaja polskich papierow na forklifty ze znaczkiem unijnym i przetlumaczonymi, to tez trzeba ich do trybunalu podac

  • Janusz
   3 lipca, 19:09

   Przypominam, że jeśli głosowałeś (-aś) na Andrzeja Dudę w l turze, to nie możesz iść na kolejne głosowanie, ponieważ twój głos został już policzony, gdyż Andrzej Duda został zwycięzcą tej tury. Twój głos nie będzie więc ważny. W Il turze głosują tylko te osoby, ktore głosowały na innych kandydatów.

  • Monika
   3 lipca, 20:54

   Kwalifikacje w zawodzie w Polsce co raz trudniej zdobyć. Nauka testów https://www.testy.egzaminzawodowy.info nie zawsze jest wystarczająca, a egzaminy praktyczne jeszcze trudniej zdać.

  • Andre
   3 lipca, 23:05

   parówka z warszawskiego ratusza, który chce być prezydentem bije brawo za nękanie Polski

  • Vistula
   4 lipca, 17:00

   Czy Janusz jest w takim samy stanie, wskazujacym na spozycie czegos, jak niejaki Nitras znany takze jako czysciciel ze Szczecina? Moze potrzeba sie udac na detox?

  • Pawrł
   5 lipca, 05:20

   Do Janusz, następna próba zagrywki ze strony KO? Co wszystkie chwyty dozwolone... Byle było głośno i co ślina przyniesie na język to trzeba mówić byle do koryta się dorwać. A co tam Polska, trzeba znowu być wasalem Niemców czy Ruskich...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama