Menu

Komisja Europejska pozywa Polskę ws. uznawania kwalifikacji zawodowych

Komisja Europejska pozywa Polskę ws. uznawania kwalifikacji zawodowych
Komisja Europejska wskazała, że przepisy krajowe Polski i Czech naruszają dyrektywy unijne ws. uznawania kwalifikacji zawodowych. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Czechom i Polsce w sprawie naruszenia przepisów UE dotyczących kwalifikacji zawodowych.

KE uważa, że przepisy obu państw naruszają prawodawstwo UE, m.in. regulacje dotyczące tymczasowego świadczenia usług i szczególnych wymogów w odniesieniu do niektórych zawodów związanych z opieką zdrowotną czy dotyczące specjalistów.

W przepisach dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych UE wprowadziła nowy system uznawania kwalifikacji zawodowych i doświadczenia w całej UE.

Założeniem jest automatyczne uznawanie kwalifikacji zawodowych w krajach UE, co ułatwia specjalistom świadczenie usług w całej Europie, a równocześnie gwarantuje wysoki poziom ochrony konsumentów.

Dyrektywa unijna dotyczy tzw. zawodów regulowanych, takich jak pielęgniarki, lekarze, farmaceuci i architekci. Wyjątkiem są zawody regulowane szczegółowymi dyrektywami UE, np. audytorzy, pośrednicy ubezpieczeniowi, kontrolerzy ruchu lotniczego, prawnicy i przedstawiciele handlowi.

W dyrektywie określono również zasady dotyczące mobilności tymczasowej, otwierania działalności w innym kraju UE, różnych systemów uznawania kwalifikacji oraz kontroli znajomości języków i tytułów zawodowych.

Komisja Europejska poinformowała oddzielnie, że dodatkowo wszczyna procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce i 9 innym krajom członkowskim za wprowadzone w związku z pandemią przepisy ws. rozliczeń między biurami turystycznymi i ich klientami za niewykorzystane pakiety wyjazdowe.

Komisja Europejska dodatkowo przekazała, że wszczyna także procedurę o naruszenie prawa UE wobec Polski w związku ze skróceniem kadencji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). 

Czytaj więcej:

KE grozi procedurami za brak zwrotów pieniędzy za bilety lotnicze

Unijna agencja: UE i UK po szczycie epidemii. Wyjątkiem Polska i Szwecja

UE wciąż niezdecydowana, dla których państw otworzyć swoje granice

Niemcy przejmują przewodnictwo w UE w czasie największego kryzysu

    Kurs NBP z dnia 01.07.2025
    GBP 4.9487 złEUR 4.2415 złUSD 3.5930 złCHF 4.5495 zł

    Sport