Menu

Kolejny deszcz meteorów już w listopadzie

Kolejny deszcz meteorów już w listopadzie
Meteor to świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej. (Fot. Getty Images)
W listopadzie i grudniu na niebie będzie można obserwować nocą niezwykłe zjawiska - deszcze meteorów z roju Leonidów, Geminidów i Ursydów.
Reklama

Każdego roku brytyjskie niebo jest oświetlane przez powracające deszcze meteorów. Jeśli warunki pogodowe są korzystne, a księżyc nie jest zbyt jasny, można zobaczyć w akcji spektakularne "spadające gwiazdy".

W rzeczywistości meteory nie mają nic wspólnego z gwiazdami - to świecące ślady, jakie zostawiają po sobie meteoroidy lecące w atmosferze ziemskiej. 

W tym roku, przy odrobinie szczęścia, będzie można zaobserwować jeszcze trzy deszcze meteorów. W listopadzie pojawią się Leonidy. Te dość drobne meteory pochodzą od komety 55P/Tempel-Tuttle, a do atmosfery wchodzą z prędkością nawet 72 km/s.

Niestety, w przeciwieństwie do lat 1998-2002, kiedy "spadających gwiazd" pojawiło się nawet 3 000 w ciągu godziny, w ubiegłym roku aktywność tego roju w maksimum stanowiła zaledwie 10-20 obiektów na godzinę. W tym roku może być podobnie, ale i tak będzie na co popatrzeć. Maksimum datuje się na 17-18 listopada 2019 r.

W grudniu pojawią się z kolei Geminidy - rój meteorów pochodzący planetoidy Phaethon. Maksimum roju Geminidów w 2019 roku szykuje się na nawet 120 obiektów na godzinę - będzie to w nocy z 13 na 14 grudnia.

Ostatnim rojem meteorów w 2019 roku są Ursydy. Ich maksimum roju wypada 22-23 grudnia, ale wynosi zaledwie do 10 obiektów na godzinę.

Czytaj więcej:

Oficer RAF-u: UK musi zwiększyć obecność wojskową w kosmosie

Ogromna asteroida niewidoczna dla NASA prawie zahaczyła o Ziemię

  Komentarze
  • True 7
   29 października 2019, 07:06

   Jakie komety,jakie co?Kosmos nie istnieje a na ksiezycu poprostu nie można wyladowac bo to niewielka satelita.Czym wiec sa owe spadajace iskierki?Tak to niczym z bajki ale to aniolowie.Dalej nazywane gwiazdami a fakt że nikt się o tym w ten sposob nie uczyl,nie znaczy że prawda to nie jest.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama