Menu

Kolejne programy rządu UK. Niższa stawka VAT i premie za utrzymanie miejsc pracy

Kolejne programy rządu UK. Niższa stawka VAT i premie za utrzymanie miejsc pracy
Kanclerz Skarbu ogłosił dziś wiele nowych programów, aby przywrócić brytyjską gospodarkę do czasu sprzed pandemii. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd czasowo obniży VAT dla sektora hotelarsko-turystycznego, wypłaci jednorazowy bonus (£1 000) dla firm za utrzymanie w pracy każdego urlopowanego pracownika, a w sierpniu będzie dofinansowywał jedzenie poza domem.
Reklama

Minister finansów Rushi Sunak przedstawił dziś w Izbie Gmin tzw. "mini-budżet", będący odpowiedzią na gospodarcze skutki epidemii koronawirusa.

Jak wskazał, rządowy system wypłacania z budżetu 80 proc. pensji pracowników, którzy z powodu epidemii zostali wysłani na urlopy - co było pierwszym etapem odpowiedzi - nie zostanie ponownie wydłużony, bo dawałoby to ludziom fałszywą nadzieję, że mają pracę, do której mogą wrócić, a im dłużej będą faktycznie poza rynkiem pracy, tym trudniej będzie na niego wrócić. Ale zapewnił, że nigdy nie zaakceptuje bezrobocia jako nieuniknionego efektu epidemii.

"Przez cały ten kryzys nigdy nie byłem więźniem ideologii. Dla mnie nigdy nie była to tylko kwestia ekonomii, ale i wartości. Wierzymy w wartość pracy. Wierzymy w inspirującą siłę możliwości. Wierzymy w hart ducha i wytrwałość Brytyjczyków. Nasz plan ma jasny cel: chronić, wspierać i tworzyć miejsca pracy. Da on przedsiębiorstwom pewność, aby mogły utrzymać pracowników i zatrudnić. Tworzyć miejsca pracy w każdej części naszego kraju. Dać młodym ludziom lepszy start. Dać wszędzie ludziom szansę na nowy start" - wskazał Sunak.

Zapowiedział, że wraz z wygaśnięciem z końcem października programu subsydiowania pensji ruszy program bonusów dla firm, które po tej dacie utrzymają te miejsca pracy. Za każdą osobę, która pozostanie zatrudniona do końca stycznia 2021 r. z przynajmniej pensją minimalną, pracodawcy będą mogli dostać premię w wysokości £1 000. Jeśli wszystkie te miejsca pracy zostaną utrzymane, koszt tego sięgnie £9 mld.

Dodatkowo uruchomiony zostanie warty £2 mld program tworzenia subsydiowanych miejsc pracy dla młodych osób zagrożonych długotrwałym bezrobociem, zwiększone zostaną wydatki na kursy i szkolenia zawodowe, zachęty dla firm, aby zatrudniały młodych ludzi uczestniczących w programach praktyk zawodowych.

Ponieważ sektor hotelarsko-gastronomiczno-turystyczny bardzo mocno ucierpiał wskutek epidemii, a w Wielkiej Brytanii odpowiada za większą część PKB niż średnio w pozostałych państwach wysoko rozwiniętych, Sunak zapowiedział obniżenie stawki VAT dla tego sektora z 20 proc. do 5 proc. Niższa stawka obowiązująca od przyszłej środy do 12 stycznia obejmie żywność z restauracji, kawiarni i pubów, zakwaterowanie w hotelach, pensjonatach i przyczepach kempingowych oraz atrakcje takie jak kina, parki tematyczne i ogrody zoologiczne. Jak wskazał Sunak, przekłada się to na oszczędność w wysokości £160 rocznie dla każdego gospodarstwa domowego.

Dodatkowo uruchomiony zostanie program dofinansowania jedzenia poza domem "Eat Out to Help Out". W sierpniu wszyscy otrzymają 50 proc. zniżki w uczestniczących w programie restauracjach, kawiarniach i pubach. Będzie ona wynosiła maksymalnie £10 funtów na osobę i może być stosowana od poniedziałku do środy. Firmy mogą ubiegać się o zwrot wartości tej zniżki i w ciągu pięciu dni roboczych mają otrzymywać pieniądze na konto. Ma to pomóc sektorowi, który zatrudnia 1,8 mln osób.

Sunak zapowiedział też czasowe podniesienie progu, poniżej którego nie jest pobierana opłata skarbowa z tytułu zakupu nieruchomości (stamp duty), co ma pomóc w ożywieniu w tym sektorze. Do końca marca 2021 r. kwota wolna od tej opłaty zostanie podniesiona z obecnych £125 tys. do £500 tys., w efekcie czego jak szacuje rząd, 90 proc. transakcji w Anglii zostanie z niej zwolniona.

Ponadto rząd wyda £3 mld na program poprawy efektywności energetycznej budynków i na zastosowanie w nich bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań, z czego £1 mld będzie przeznaczony na budynki użyteczności publicznej, jak szkoły czy szpitale, zaś £2 mld - na program grantów dla właścicieli nieruchomości, z których mają być finansowane inwestycje i ulepszenia zmniejszające zużycie energii.

Czytaj więcej:

Ponad milion samozatrudnionych w UK sięgnęło po pomoc finansową

"Rewolucja" na Wyspach. Johnson ogłosił plan wielkich inwestycji

Po £500 dla każdego dorosłego w UK? Rząd rozważa taki pomysł

Rząd UK: Nawet po £10 tys. dla właścicieli domów

Rząd UK przeznaczy £2 miliardy na pensje dla młodych ludzi

Każdy mieszkaniec UK dostanie zniżkę na jadanie na mieście

  Komentarze
  • Boryslaw Pupka
   8 lipca, 17:52

   To chyba jednak cos dzieje sie z gospodarka UK, a tu zbliza sie tsunami(brexit) po tym deszczyku.

  • Rrad
   8 lipca, 18:26

   Kogo to obchodzi

  • Do Kaya Kaya
   8 lipca, 18:30

   Katarzyno Alkochol,narkotyki i pis nie rozwiaza twoich problemow.

  • Edek
   8 lipca, 19:14

   Czaskoski, poleciał do Brazylii, na 6 dni, z 2 znajomych, na 6 dni, by przeczytać parę zdań w 3 minuty, jak był ministrem, na koszt Polaków i zapłaciliśmy za to 60tys.zlotych.

  • Do zakochanej
   8 lipca, 19:25

   Kaya Kaya nudna jesteś . Chyba się potajemnie kochasz w tym Trzaskowskim bo tylko on Ci w głowie . Za wysoka liga niestety , zejdź na ziemię ....

  • Czytelnik anonimowy
   8 lipca, 19:38

   Kaya kaya co mnie interesuje kim była twoja matka.........kim był dziadek Dudy.......

  • Ja
   9 lipca, 07:20

   Bardzo dobrze ze jest tyle pomocy widac ze rzad stara sie pomagac Brawo.Wogole nie rozumiemie ze temat jest calkiem inny a wszyscy pisza w komentarzach o Trzaskiwskim 🤔

  • Do Kaya i reszty troli.
   9 lipca, 10:19

   Mam pytanko apropo tych propagandowych komentarzy troli... Czy Londynek może coś z tym zrobić? Ja tam nikogo zwolennikiem nie jestem ale tego już się czytać nie da ... Fajnie poczytać komentarze ale te trole to już przesadzają. Pozdrawiam

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama