Menu

Khan zadecydował: Londyn nie będzie mieć "Tulipana"

Khan zadecydował: Londyn nie będzie mieć "Tulipana"
Obiekt o wysokości 305,3 metra, miał być - po wieżowcu The Shard (306 metrów) - drugim najwyższym budynkiem w Europie Zachodniej. (Fot. Foster + Partners)
Plany budowy 300-metrowego wieżowca o nazwie 'Tulipan' w City of London w pobliżu Tamizy zostały wczoraj odrzucone przez burmistrza stolicy, Sadiqa Khana - informuje 'The Guardian'.
Reklama

Budynek, zaprojektowany przez architekta Normana Fostera, miał być drugim najwyższym budynkiem w Europie Zachodniej, ale jego projekt uznano za niewystarczający dla tak "doskonałej lokalizacji".

Twórcy projektu przekonywali, że atrakcja przyciągnie 1,2 miliona odwiedzających rocznie, ale jego przeciwnicy obawiali się, że kształt budynku jest zbyt ostentacyjny i może źle wkomponować się w przestrzeń miejską. "Ten szyb windowy z bulwą na szczycie zniszczy turystykę i niezwykłe dziedzictwo Londynu" - stwierdził Duncan Wilson, dyrektor naczelny Historic England. 

Według Khana, wieża zaszkodziłaby panoramie Londynu. (Fot. Getty Images)

Projekt początkowo otrzymał zielone światło od władz miasta, ale wczoraj Khan odrzucił plany projektantów z biura architektonicznego Foster + Partners.

"Burmistrz ma wiele poważnych obaw związanych z tym projektem i po jego szczegółowym przestudiowaniu odmówił zgody na budowę Tulipana, który - jego zdaniem - doprowadziłby do bardzo ograniczonych korzyści publicznych" - oświadczył rzecznik burmistrza brytyjskiej stolicy.

"W szczególności uważa, że ​​projekt nie prezentuje wystarczającej jakości dla tak widocznego miejsca, a wieża zaszkodzi panoramie Londynu i otoczeniu światowego dziedzictwa UNESCO, czyli Tower of London. Propozycje doprowadziłyby również do niepożądanej, źle zaprojektowanej przestrzeni publicznej na poziomie ulicy" - wyjaśniono.

Nazwa "The Tulip" (ang. tulipan) odzwierciedlała kształt budynku. Z górnej części konstrukcji, przypominającej szklany pąk kwiatu, miał roztaczać się widok na panoramę Londynu. W kielichu, opartym na smukłej podstawie przypominającej łodygę, miały być umieszczone windy.

  Komentarze
  • Belmondo
   16 lipca 2019, 12:13

   Nie ma półksiężyca wiec nie przeszło.

  • Misiek
   16 lipca 2019, 12:23

   Khan jest ostoja wstecznictwa, zacofania I lenistwa. gdyby wszyscy tak mysleli. siedzielibysmy w lepiankach z gliny.

  • Andreuk
   16 lipca 2019, 12:24

   Zawsze mozna w Pl chiciaz sprobowac

  • Ann
   16 lipca 2019, 13:01

   Ma racje.Rzeczywiscie budynek wyglada jak atrakcja z wesolego miasteczka i kompletnie nie pasuje do prestizowego otoczenia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama