Menu

Każdy może "odwiedzić" rezydencję księcia Karola

Każdy może "odwiedzić" rezydencję księcia Karola
Dzięki internetowi, każdy może zobaczyć, jak żyją członkowie rodziny królewskiej. (Fot. Getty Images)
Wirtualne zwiedzanie swojej posiadłości umożliwił wielbicielom rodziny królewskiej i sztuki książę Karol. Fizycznie londyński Clarence House ma być zamknięty do 2020 roku.
Reklama

Oficjalna rezydencja księcia Walii i księżnej Kornwalii jest otwarta dla zwiedzających tylko raz do roku – zwykle latem – gdy para przebywa na wakacjach. Jednak w tym roku jednak, ze względu na remont, posiadłość pozostanie niedostępna.

Na szczęście nie ma się czego obawiać -  teraz, dzięki Google Arts and Culture, można zobaczyć nieruchomość oraz znajdujące się w niej dzieła sztuki nie wychodząc z domu.

Z okazji 70. urodzin księcia strona oferuje 360-stopniowe zdjęcia z opcją przybliżania szczegółów. Karol dowiedział się o Google Arts and Culture podczas wizyty w firmie technologicznej w maju ubiegłego roku i krótko po tym zaczęto przygotowywać pałac do wprowadzenia nowej usługi - informuje Standard.co.uk.

Clarence House został wzniesiony w latach 1825-1827. W czasie II wojny światowej mieścił się tu szpital polowy.

W 1947 budynek stał się siedzibą świeżo poślubionych księżniczki Elżbiety i księcia Filipa. Po śmierci Jerzego VI i koronacji Elżbiety został przekazany wdowie po zmarłym królu, królowej-matce Elżbiecie, której służył przez kolejne 50 lat - do końca jej długiego życia.

W 2002 budynek przeszedł gruntowny remont połączony z odświeżeniem elewacji, po czym przeniósł się tu rezydujący dotąd w Pałacu Kensington książę Karol wraz z synami i swoją kancelarią. W domu pozostały prawie wszystkie meble należące do królowej matki. "Jeden z odwiedzających pałac miał powiedzieć, że nic się w nim nie zmieniło - zaznacza dziennik.

Gdy w 2005 książę powtórnie się ożenił, w Clarence House zamieszkała także jego wybranka, księżna Kamila.

Rezydencję zdobią liczne dzieła z królewskiej kolekcji, m.in. Johna Pipera, Augusta Johna, a także Cloude’a Moneta.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama