Menu

Karta Polaka po raz pierwszy trafiła do mieszkańców Ameryki Łacińskiej

Karta Polaka po raz pierwszy trafiła do mieszkańców Ameryki Łacińskiej
Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, który może być przyznany osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (Fot. Wikipedia)
'Polska na was czeka, Polska jest na was otwarta. Zapraszamy was do Polski, jesteście Polakami' - zapewniał we wtorek pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas uroczystości wręczenia pierwszej Karty Polaka mieszkańcom Ameryki Łacińskiej.
Reklama

W uroczystości wziął udział także m.in. wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Zgodnie z danym MSZ, Polonia w Ameryce Łacińskiej to ponad 2,5 miliona osób.

"Wspieramy Polonię mieszkającą w Ameryce Łacińskiej na wiele sposobów. To jest wsparcie z jednej strony za pośrednictwem placówek dyplomatyczno-konsularnych, to jest też wsparcie przez organizacje pozarządowe, wsparcie, które niesie Wspólnota Polska, to jest wiele przedsięwzięć kulturalnych, wiele projektów edukacyjnych otrzymujących dofinansowanie ze strony MSZ, organizowanie kursów języka polskiego, prowadzenie zespołów folklorystycznych" - mówił wiceminister spraw zagranicznych podczas uroczystości, która odbyła się w warszawskim Domu Polonii.

Jak dodał, "wzbudzenie polskości tymi projektami, tym wsparciem, wzbudziło oczekiwanie na to, by Karta Polaka była dostępna dla Polonii w krajach Ameryki Południowej". 

W Argentynie mówi się, że Meksykanie pochodzą od Azteków, Peruwiańczycy od Inków, natomiast Argentyńczycy zeszli ze statków. Na zdj. panorama Buenos Aires. (Fot. Getty Images)

Jan Dziedziczak podkreślił, że wtorkowa uroczystość ma "charakter historyczny". "Polska otwiera się także w wymiarze legislacyjnym na dwa miliony Polaków z Brazylii. Dziękujemy - jako państwo polskie - za to, co przez te ponad sto lat nasi rodacy w Brazylii robili. Przechowaliście polskość, a to nie jest takie oczywiste w wielu krajach" - zauważył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Zaznaczył, że Karta Polaka ułatwia osiedlenie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. "Pamiętajcie proszę i przekażcie tę wiadomość: Polska na was czeka, Polska jest na was otwarta. Zapraszamy was do Polski. Jesteście Polakami, jesteście potomkami tych, którzy z Polski wyjechali i macie prawo do naszego kraju przyjechać, to również wam daje Karta Polaka, dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego" - podsumował Dziedziczak.

W czerwcu 2019 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która rozszerzyła jej działania na wszystkie kraje świata. Ustawa weszła w życie 14 lipca 2019 r. Od tego dnia Karta Polaka może być przyznana każdej osobie nieposiadającej polskiego obywatelstwa lub zezwolenia na pobyt stały na terytorium Polski, która spełni określone warunki.

Od 150 lat polska emigracja do Brazylii wzbogaca ten kraj o wybitnych artystów. Dziś kolejne pokolenie Brazylijczyków odkrywa polskie korzenie. Na zdj. Rio de Janeiro. (Fot. Getty Images)

Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością - w tym przynajmniej bierną znajomość języka polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

Posiadacze Karty Polaka, którzy przyjadą do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji - m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

Do czasu ubiegłorocznej nowelizacji Karta Polaka przyznawana była osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy rozszerzyła działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata.

  Komentarze
  • Ania
   13 lutego, 10:35

   Scan dokumetu??? Serio?

  • Czytelnik anonimowy
   13 lutego, 10:35

   stop polonizacji europy !

  • Lech
   13 lutego, 12:34

   znaczy sie 'Powroty' nie ida tak jak rzad mial nadzieje wiec proboja zalatac dziure czym sie da

  • Plski
   14 lutego, 10:19

   Do Lech
   A po co Polsce emigranty z uk skoro większość co tam wyjechała to patole i kryminał niech się nimi oni martwią teraz

  • Danny
   14 lutego, 15:10

   Swietny pomysl trzeba tez wlozyc wiekszy nacisk aby sprowqdzic repatryjantow z kazakstanu o Ile wiem jest ich grubo ponad 100k

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.04.2020
  GBP 5.178 złEUR 4.537 złUSD 4.174 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama