Menu

Kara za koszulkę z Putinem

Kara za koszulkę z Putinem
Tarasow musi zapłacić 5 tus. euro kary (Fot. Getty Images)
Piłkarz Lokomotiwu Moskwa Dmitrij Tarasow został ukarany przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) grzywną w wysokości pięciu tysięcy euro za odsłonięcie koszulki z wizerunkiem Władimira Putina tuż po lutowym meczu 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Reklama
Reklama

 "Zawodnicy nie mogą odsłaniać bielizny, która pokazuje polityczne, religijne, osobiste hasła, oświadczenia lub wizerunki, a także reklamy inne niż logo producenta" - oświadczyła UEFA na swojej stronie internetowej.

Do zdarzenia doszło 16 lutego, po ostatnim gwizdku spotkania z Fenerbahce w Stambule, które gospodarze wygrali 2:0. Tarasow zdjął meczową koszulkę, a pod nią miał T-shirt z wizerunkiem głowy państwa i podpisem: "najgrzeczniejszy prezydent".

UEFA uznała to za przekaz polityczny, a te podczas spotkań pod egidą europejskiej federacji są zabronione.

Szczególne znaczenie ma fakt, że do gestu doszło w Turcji. Stosunki dyplomatyczne między obydwoma krajami są napięte od listopada, gdy w pobliżu granicy z Syrią Turcy zestrzelili rosyjski samolot.

"To jest mój prezydent. Szanuję go i zdecydowałem się w ten sposób wyrazić swoje wsparcie. Na podkoszulce napisane było wszystko, co chciałem wyrazić" - skomentował wówczas Tarasow.

UEFA 17 lutego wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko rosyjskiemu piłkarzowi Lokomotiwu. Dwa dni później Tarasow został ukarany finansowo przez swój klub, który uznał zachowanie pomocnika za niedopuszczalne.
W piątek Tarasow skończył 29 lat.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama