Menu

Kantar: Według 51 proc. Polaków sprawy w kraju idą w złym kierunku

Kantar: Według 51 proc. Polaków sprawy w kraju idą w złym kierunku
Jedna czwarta badanych uważa, że w najbliższych trzech latach nastąpi poprawa warunków życia w kraju. (Fpt. Getty Images)
51 proc. Polaków pesymistycznie ocenia kierunek zmian w kraju, optymistów jest 31 proc. – wynika z badania nastrojów społecznych, przeprowadzonego przez Kantar. W porównaniu z badaniem z maja pogorszyły się oceny możliwości znalezienia pracy.
Reklama
Reklama

Kantar pytał ankietowanych o opinię na temat kierunku zmian w naszym kraju, ocenę stanu polskiej gospodarki, prognozę zmian sytuacji materialnej ludności w ciągu najbliższych trzech lat, a także o ocenę możliwości znalezienia pracy w Polsce.

31 proc. Polaków dobrze ocenia kierunek zmian w kraju – jest to 2 pkt proc. mniej niż w maju. Spadł też odsetek pesymistów – z 53 proc. w maju do 51 proc. w czerwcu. Wzrosła za to grupa (o 6 pkt proc. do 18 proc.), która na pytanie, czy sprawy w Polsce idą w dobrym, czy w złym kierunku, odpowiedziała: "trudno powiedzieć".

Łącznie 60 proc. ankietowanych jest zdania, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, przy czym 41 proc. uważa, że jest to lekki kryzys, a 19 proc., że mamy do czynienie z głębokim kryzysem. Zdaniem 30 proc. gospodarka rozwija się, w tym 25 proc. mówi, że jest to powolny rozwój, a 5 proc. – dynamiczny. 10 proc. nie ma zdania na ten temat.

Jedna czwarta badanych uważa, że w najbliższych trzech latach nastąpi poprawa warunków życia w kraju. Jedna trzecia spodziewa się pogorszenia obecnych warunków; tyle samo mówi, że będzie mniej więcej tak samo. 9 proc. nie ma zdania.

Znacząco zmieniła się ocena możliwości znalezienia pracy. 54 proc. Polaków uważa, że pracę można znaleźć bez większych problemów (spadek o 13 pkt. proc. w stosunku do maja), w tym 6 proc. mówi, że można znaleźć dobrą pracę, a 48 proc. – że niekoniecznie taką, jaką by się chciało. 36 proc. badanych (wzrost o 12 pkt. proc. w stosunku do maja) pesymistycznie patrzy na rynek pracy: 32 proc. uważa, że trudno jest znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, a 4 proc. pytanych sądzi, że znalezienie pracy w Polsce jest w ogóle niemożliwe. 10 proc. ankietowanych ma problem z określeniem swojego stanowiska w tej sprawie (wzrost o 2 pkt. proc.).

"Nastroje społeczne w Polsce w czerwcu nie są optymistyczne. Chociaż można zauważyć, że gwałtowny wzrost ocen negatywnych został zahamowany, to jednocześnie maleje lub nie przybywa osób zadowolonych" – skomentowała wyniki sondażu ekspertka Kantaru Urszula Krassowska.

Zauważyła, że spora część badanych nie spodziewa się zmian ani na lepsze, ani na gorsze. "Można wyczuć oczekiwanie i pewne wahanie – co stanie się dalej" – wskazała. Dodała, że Polacy dostrzegają pogorszenie na rynku pracy. "Coraz więcej osób mówi o tym, że trudno jest znaleźć zatrudnienie" – zwróciła uwagę.

Badanie przeprowadzono od 5 do 10 czerwca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 012 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Sondaż zrealizowano metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI).

Czytaj więcej:

CBOS: W czasie epidemii 27 proc. rodzin utraciło jakieś możliwości zarobkowania

CBOS: Polacy na ogół przestrzegają restrykcji związanych z koronawirusem

  Komentarze
  • Won globalni gangsterzy
   23 czerwca 2020, 09:50

   kantar czyli kantowanie ludzi przez mafie globalna. Polacy w Polsce i zagranica - broncie obecnego polskiego rzadu. Cala reszta i cale KO to masakra dla Polski.

  • Pawel
   23 czerwca 2020, 11:29

   Napewno jest gorzej znaleźć pracę kobietą ale tak było od zawsze. Przeglądam oferty pracy w Wielkopolsce co jakiś czas i nie widzę problemu ze znalezieniem pracy. Widzę że londynek nie przepada za pisem. Nie tylko narzekacie na sytuację w kraju.

  • Brawo Duda
   23 czerwca 2020, 13:44

   Chyba katar a nie kantar. I tak pis wygra. Bo reszta to jakieś pacynki berlińskie co kamienice rozdawały w warszawie i nie tylko i jeszcz vat kradły a to nie są żarty bo to poważnie naruszało budzet co roku

  • Mój prezydent
   23 czerwca 2020, 20:53

   Tylko Andrzej Duda Jest Moim Prezydentem

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama