Menu

Kanada: Policja prognozuje, gdzie będą popełnione przestępstwa

Kanada: Policja prognozuje, gdzie będą popełnione przestępstwa
Policja w Kanadzie coraz częściej polega na sztucznej inteligencji, aby lepiej wykonywać swoją pracę. (Fot. Getty Images)
Kanadyjska policja używa metod prognozowania, aby za pośrednictwem algorytmów oszacować, gdzie zostaną popełnione nowe przestępstwa. Aktywiści biją na alarm, ponieważ niektóre policyjne narzędzia naruszają konstytucję – wskazuje najnowszy raport torontońskiego Citizen Lab.
Reklama

Prognozowanie, gdzie mogą zostać popełnione przestępstwa zanim zostaną popełnione, jest dalekie od opowiadania Philipa K. Dicka i bazującego na nim filmu Stevena Spielberga "Raport mniejszości". To głównie rozpoznawanie twarzy, analiza treści w mediach społecznościowych, skanowanie tablic rejestracyjnych wykrywające wzorce zachowań, czy metody przechwytywania treści stosowane w wykrywaniu molestowania dzieci. Na przykład, w Vancouver narzędzia prognoz wdrożone pod koniec 2016 r. pozwoliły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zmniejszyć liczbę włamań o 20 proc.

W Vancouver policja używa programu, który pozwala przewidywać sześć obszarów w mieście, gdzie w ciągu najbliższych dwóch godzin dojdzie do włamań. Policja opracowała to narzędzie we współpracy z grupą naukowców i firmą Latitute Geographics. Z kolei w Toronto policja we współpracy z firmą badawczą Environics Analytics i z wykorzystaniem narzędzi IBM testuje analizy danych, wspierające działania policji w wytypowanych rejonach. Policja w Saskatoon we współpracy z Uniwersytetem Saskatoon i rządem prowincji stworzyła laboratorium analiz i prognoz, którego celem jest wyprzedzające identyfikowanie potencjalnych ofiar, na przykład - zaginionych osób.

Nie tylko policja korzysta z narzędzi prognozujących – resort sprawiedliwości prowincji Ontario testuje użycie zautomatyzowanej oceny ryzyka w decyzjach przedprocesowych, takich jak zwolnienie za kaucją.

Są także kontrowersyjne przedsięwzięcia – na przykład w Calgary policja używa narzędzi analitycznych amerykańskiej firmy Palantir Technologies, nie tylko gromadzących dane z różnych źródeł, ale także przechowujących dane wrażliwe, jak wyznanie, wygląd, kontakty danej osoby. Policja w Calgary wykorzystuje algorytmy w analizie mediów społecznościowych i jest to ta sama technologia, która może być stosowana do śledzenia wybranych osób.

Zdaniem aktywistów, skala wykorzystania nowoczesnej technologii w kanadyjskiej policji wciąż nie jest tak duża, jak w USA czy UK. (Fot. Getty Images)

Raport wylicza używanie technologii analitycznych przez policję federalną do nadzoru organizacji broniących praw człowieka, szczególnie tych zaangażowanych - na przykład - w protesty.

"Użycie technologii algorytmów przez policję może prowadzić do wielu potencjalnych naruszeń konstytucji i praw obywatelskich określonych w Kanadyjskiej Karcie Praw i Wolności" - napisano w raporcie. Naruszane prawa człowieka to prawo do prywatności, prawo do swobody wypowiedzi, pokojowych zgromadzeń i stowarzyszania się, prawo do równości, prawo do wolności i ochrony przed arbitralnym zatrzymaniem, prawo do procesu.

Raport wskazuje na dodatkowy problem z "algorytmiczną policją": choć same technologie przetwarzają dane według zadanych obiektywnych parametrów, to bazują na danych historycznych, a te mogą być funkcją uprzedzeń. W związku z tym będą - na przykład - zawierać informację o nieproporcjonalnie wyższym odsetku Indian trafiających do więzień, w konsekwencji dyskryminacji rdzennych narodów Kanady i uprzedzenia z przeszłości staną się częścią bieżącej analizy danych. Z drugiej strony uprzedzenia sprawiły, że brakuje danych - na przykład - o zamordowanych Indiankach.

Autorzy napisali, że dzięki ostrożnemu podejściu kanadyjskich ustawodawców i samej policji, w tym dzięki niechęci do skandali, takich jak w Stanach Zjednoczonych, stosowanie narzędzi wspierających policję nie jest powszechne, tak jak w USA i Wielkiej Brytanii. Częściej zdarza się użycie algorytmów nadzorujących, jak - na przykład - monitorowanie tablic rejestracyjnych niż algorytmów prognozujących przestępstwa.

Czytaj więcej:

Londyn: Krytyka w związku ze zbyt długim wdrażaniem CCTV na linii Central

Szef partii KORWiN w UK aresztowany za homofobię. Grozi mu nawet 7 lat więzienia

Nottinghamshire: Policja w Ashfield zachęca Polaków do częstszego kontaktu

W UK już 4 200 osób zgłoszono na policję za złamanie kwarantanny

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama