Menu

Kampania #KTOTYJESTEŚ dla polskich dzieci na Wschodzie

Kampania #KTOTYJESTEŚ dla polskich dzieci na Wschodzie
Marszałek Senatu podkreślił, jak ważne jest to, aby dzieci mówiły po polsku. (Fot. Getty Images)
8 sierpnia 2019 r. w polskim Senacie zainaugurowano 2. edycję kampanii społecznej #KTOTYJESTEŚ, promującej naukę języka polskiego wśród dzieci Polaków mieszkających na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Czechach, Kazachstanie i Rosji.
Reklama

Prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołaj Falkowski przypomniał, że tematem ubiegłorocznej kampanii była dwujęzyczność. Celem akcji było zachęcenie Polaków, którzy wyemigrowali z kraju, do zainteresowania się ofertą polskich placówek oświatowych, do poszerzania wiedzy, trwania przy języku polskim oraz do uczenia się polskiej kultury. Jak podkreślił Falkowski, temat kampanii wzbudził wśród Polonii żywą dyskusję.

Tegoroczna edycja skierowana jest do osób polskiego pochodzenia mieszkających na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Czechach, Kazachstanie i Rosji. Szacuje się, że w szkołach polskich w tych krajach kształci się 150 tys. uczniów. Poza Ukrainą i częściowo Rosją notowany jest spadek liczby uczniów polskich szkół. Celem kampanii jest zaradzenie temu problemowi.

Jak zaznaczył Mikołaj Falkowski, kampania to "nawoływanie do pobudzenia w sobie językowego patriotyzmu i wzmacnianie świadomości polskiej". "Chcemy pokazać atrakcyjność języka polskiego, a także jak ważna jest kultura polska i nasza tożsamość niesiona w melodii i kanwie języka polskiego czy to wyuczonego w domu, czy też traktowanego najpierw jako język obcy, a później jako własny" – wskazał. 

"Musimy zachęcić do myślenia, czucia i mówienia po polsku" – przekonywał. 

Promocja języka polskiego wśród dzieci zagranicą jest jednym z priorytetowych działań organizacji polonijnych na Wschodzie. (Fot. Getty Images)

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił, że będzie wspierał wszelkie działania promujące język polski, który jest "spoiwem, magnesem, powoduje większe zainteresowanie Polską i poszukiwaniem swoich korzeni". "Chcemy budować wspólnotę Polaków żyjących tu, w kraju i rozsianych po całym świecie. Jest nas przecież 60 milionów" – podkreślił marszałek. Apelował też o przygotowanie kampanii #KTOTYJESTEŚ, skierowanej do Polonii w Ameryce Południowej.

W opinii senatora Jana Żaryna młodzi Polacy, żyjący na emigracji, powinni mieć świadomość, że znajomość języka polskiego to nie ograniczenie, ale dodatkowy bonus. "Polacy zrobią większą karierę w krajach zamieszkania znając język polski, niż się tego wypierając" – przekonywał.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.ktotyjestes.pl. Są tam m.in. lista zagranicznych placówek edukacyjnych uczących języka polskiego, podstawowe informacje dotyczące dwujęzyczności, a także formularz kontaktowy do konsultacji z ekspertami akcji.

  Komentarze
  • Andy
   1 września 2019, 11:34

   ...Europejczyk mały. A najlepiej "człowiek mały". Pozdrawiam :-).

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama