Menu

Kami Rita chce pobić swój rekord wejść na Everest

Kami Rita chce pobić swój rekord wejść na Everest
Zdobycie Everestu to marzenie wielu alpinistów... (Fot. Getty Images)
Nepalczyk Kami Rita, który już 22 razy zdobył najwyższy szczyt świata Mount Everest (8 848 m) zamierza w maju znów atakować Czomolungmę i poprawić swój wyczyn. 'Rekordy są po to, by je łamać' - powiedział 49-letni Szerpa, który w planach ma kolejne wejścia.
Reklama

Ostatnie miesiące Rita poświęcił na budowaniu formy. W marcu zdobył najwyższą górę Europy - Elbrus na Kaukazie (5642 m), a po powrocie do Nepalu Island Peak (6189 m) w Himalajach.

"Moja następna, najbliższa misja to Everest po raz 23. Na tym nie koniec, bo zamierzam zdobyć szczyt 25 razy, a może i więcej" - stwierdził Rita pochodzący z biednej szerpańskiej rodziny, który jeszcze gdy był dzieckiem zaczął pracować jako tragarz.

49-latek nie zamierza przestawać zdobywać Everest, a do tego potrzebny jest odppowiedni kombinezon... (Fot. Getty Images)

Jako 12-latek nosił sprzęt zagranicznych himalaistów i turystów do bazy pod Everestem. Jego idolem stał się najsłynniejszy wspinający się Szerpa Tenzing Norgay. 29 maja 1953 roku wraz z Edmundem Hillarym z Nowej Zelandii stanęli, jako pierwsi ludzie w historii, na szczycie najwyższej góry świata.

W 1992 r. Rita zaczął się wspinać na ośmiotysięczniki ze starszym bratem Lakpą, a dwa lata później w wieku 24 lat po raz pierwszy zdobył Everest. Ponieważ najwyższe góry i praca to jego miłość - został zawodowym przewodnikiem.

Obecnie doświadczony przewodnik zarabia w sezonie 12 tysięcy dolarów, dwie dekady temu jedynie 2000, z których 500 musiał wydać na swój sprzęt i ubranie. Tragarz wysokogórski zarabia obecnie w sezonie 4000 dolarów.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama