Menu

Już 400 000 Europejczyków złożyło wniosek o settled status

Już 400 000 Europejczyków złożyło wniosek o settled status
Rejestracja settled status jest konieczna dla tych, którzy po Brexicie nadal chcą mieszkać w UK. (Fot. Getty Images)
Ponad 400 000 obywateli krajów Unii Europejskiej złożyło już wniosek o uregulowanie swojego statusu imigracyjnego po Brexicie w Zjednoczonym Królestwie. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło, że od pełnego uruchomienia rejestracji settled status liczba wniosków wyniosła około 200 000.
Reklama

Home Office poinformował, że ponad 230 000 osób złożyło wniosek o status osoby osiedlonej jeszcze w fazie próbnej systemu – przed 30 marca 2019 roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło również, że 57 organizacji otrzyma środki finansowe na pomoc ubiegającym się o status. Rząd przeznaczy na to 9 mln funtów, a środki mają pomoc w dotarciu do osób chorych, ze słabą znajomością języka angielskiego czy chorym psychicznie, innymi słowy wszystkim tym, którzy mogą nie poradzić sobie z udowodnieniem swojej obecności na terenie UK w ciągu ostatnich pięciu lat.

"Obywatele UE mają ogromny wkład w życie tego kraju i chcemy, aby wszyscy tutaj zostali. Dlatego wprowadziliśmy system rejestracji, który jest darmowy i prosty. Ważne jest, aby nikt nie pozostał bez statusu osoby osiedlonej, szczególnie osoby, które mogą mieć trudności z rejestracją. To 9 milionów funtów ma w tym pomóc" – cytuje szefa MSW Sajida Javida dziennik "The Gurdian".

Brytyjska gazeta przypomina, że program przeznaczony jest dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obywateli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, a także dla członków rodzin obywateli tych krajów.

Settled status potwierdza prawo Europejczyków do kontynuowania życia i pracy w UK na czas nieokreślony.

"Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2021 roku, jeśli Zjednoczone Królestwo opuści UE na podstawie umowy brexitowej, jeśli natomiast dojdzie do twardego Brexitu – trzeba będzie się zarejestrować do 31 grudnia 2020 roku" – przekazuje "The Guardian".

Brytyjski rząd szacuje, że nawet 4,1 mln Europejczyków i członków ich rodzin może kwalifikować się do ubiegania się o status osoby osiedlonej.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości