Menu

Juncker: Milczenie UE było "błędem" przed referendum ws. Brexitu

Juncker: Milczenie UE było "błędem" przed referendum ws. Brexitu
Ówczesny premier David Cameron prosił UE, aby nie mieszała się w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył, że jednym z błędów popełnionych w UE podczas jego kadencji było to, że w 2016 r. przed referendum ws. Brexitu blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem, UE powinna wtedy odpowiedzieć na 'kłamstwa' w tej kwestii.
Reklama

Juncker wziął dzisiaj udział w Brukseli w konferencji przed zbliżającym się szczytem unijnym w rumuńskim Sybinie, na którym unijni liderzy maja dyskutować o tym, w jakim kierunku ma zmierzać UE.

Szef KE był m.in. pytany, jakie porażki poniosła UE w trakcie jego kadencji. Jak odpowiedział, jeden z błędów popełnionych w UE podczas jego kadencji polega na tym, że przed referendum ws. Brexitu w 2016 r. blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem, UE powinna wtedy odpowiedzieć na "kłamstwa" rozpowszechniane przez tych, którzy byli zwolennikami wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

"Błędem było wtedy nieinterweniowanie i niewtrącanie się, ponieważ bylibyśmy jedynymi, którzy mogliby odeprzeć kłamstwa, które były rozpowszechniane. Myliłem się, że milczałem w ważnym momencie" - oświadczył szef KE.

Jak zaznaczył, błędem było to, że czołowe instytucje bloku podążały za radą ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który prosił je, aby nie mieszać się w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii.

Juncker: Przed referendum ws. Brexitu w 2016 r. blok milczał w tej sprawie i to był "błąd". (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości