Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Już niemal połowa mieszkańców UK była w miejscu, w którym nie przyjmowano gotówki 

Już niemal połowa mieszkańców UK była w miejscu, w którym nie przyjmowano gotówki 
Zdecydowana większość płatności na Wyspach odbywa się bezgotówkowo i trend ten rośnie z roku na rok. (Fot. Getty Images)
Według najnowszego badania YouGov, prawie połowa (45 proc.) Brytyjczyków była w miejscu, które nie akceptuje płatności gotówką lub zniechęca do jej używania. Jednak tylko 20 proc. osób stwierdziło, że było to dla nich kłopotliwe.

Reklama
Reklama

Około 45 proc. osób ankietowanych przez YouGov między 8 a 9 marca stwierdziło, że w ciągu ostatnich ośmiu tygodni było w lokalu usługowym, gastronomicznym lub handlowym, w którym nie akceptowano gotówki lub odradzano korzystanie z tej formy płatności.

Jedna osoba na pięć (20 proc.) uznała to za "dość lub bardzo niewygodne" - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie sieci ATM Link.

Mieszkańcy Wysp decydują się na transakcje bezgotówkowe m.in. na skutek popularności e-handlu. (Fot. Getty Images)

Miejsca, w których ludzie twierdzili, że nie byli w stanie zapłacić monetami i banknotami, to głównie restauracje, kawiarnie i parkingi.

Ustalenia wykazały, że problemy tego typu dotykają przede wszystkim mieszkańców Londynu. Na drugim końcu listy znalazła się Irlandia Północna, gdzie trend jest odwrotny i to płatność kartą często może być niemile widzianą formą regulowania należności.

Na pytanie, w jaki sposób ludzie wykorzystują fizyczną gotówkę do zarządzania swoimi finansami, jedna piąta (20 proc.) badanych odpowiedziała, że "wkłada resztę do słoików lub skarbonek".

Oszczędzanie w skarbonkach okazało się najbardziej popularne w Walii (32 proc.), Szkocji (30 proc.) i Irlandii Północnej (25 proc.).

Niektóre osoby wciąż używają fizycznych monet, aby zarządzać budżetem domowym lub oszczędzać. (Fot. Getty Images)

"Wiemy, że wiele osób czuje się komfortowo, płacąc kartą lub online, ale wciąż są miliony ludzi, którzy nie korzystają z technologii i jest to problematyczne" - przekazał Graham Mott z firmy bankomatowej Link.

"Bardzo ciekawe jest również to, że gotówka znów zaczyna być wykorzystywana do oszczędzania. Niektórzy ludzie wracają do podstaw i korzystają z fizycznego pieniądza w celu ustalania domowego budżetu" - dodał. 

Czytaj więcej:

Holenderska minister finansów: Wprowadzenie cyfrowego euro nie wyeliminuje z obiegu gotówki

UK: Wprowadzenie cyfrowego funta "prawdopodobnie jeszcze w tej dekadzie"

Holandia: W zbyt wielu sklepach nie można płacić gotówką

Irlandia krajem "bezgotówkowym" już w ciągu pięciu lat?

  Komentarze
  • Era
   29 marca, 19:05

   totalny zamordyzm i inwigilacja obywatela nadchodzi...NWO lewacy globalisci realizuja swoją agende a angole mało świadomi...a dalej termin wazności pieniądza cyfrowego i bedziesz mogł wydac tyle ile ci pozwolą. Dziwie sie dziennikarzom i mediom ze to lansują bo ich tez to niewolnictwo dotknie!!

  • Help You
   29 marca, 19:10

   ja nie godzie sie na 15min. miasta i ingerowanie państwa i kontrolowanie moich wydatków i kazdej sfery mojego zycia , rządzący nami psychopaci poszli juz za daleko. Amerykanie robią bałagan aby utrzymać status hegemona na świecie stad wojna na Ukrainie wyręcza sie Polakami jak i angole...Swiat musi sie podzielić w imie pokoju bo NATO przestalo juz dawno być organizacją obronną a stalo się przestępczą i wszczynająca wojny. Jest mi wstyd ze Polacy w tym biorą udział. Nasze dzieci nie będa ginęły w imie utrzymania dolara i potęgo ameryki i angoli.

  • Darek
   29 marca, 19:24

   jak nie akceptuja gotówki to drugi raz tam nie bede

  • Celestyn76
   30 marca, 00:04

   Takie meliny to ja omijam szerokim lukiem bo poki co praw my srodkiem platniczym w uk jest funt szterling

  • Czytelnik anonimowy
   30 marca, 09:59

   Tylko gotowka płaćcie na całym świecie !

  • Niki
   30 marca, 10:49

   Wczoraj czytałem na jakimś portalu,że w krajach strefy euro od połowy ub.roku do końca lutego br, ludzie wypłacili ze swoich kont ponad 70 mld euro w gotówce!!! Ludzie wolą mieć " przy sobie" swoje pieniądze, bo są przynajmniej pewni, że sami dysponują swoją kasą a nie są skazani na łaskę banków... Zawsze może zdarzyć się jakaś " niespodziewana" awaria systemu...

  • Antyputler
   30 marca, 21:57

   @Help you. Za to twoi ruscy, ruski trollu, są zawsze niewinni i wsiegda zaszcziszczają mir.

  • Wasp
   31 marca, 10:23

   Prawactwo chce nas wszystkich zniewolić.

  • Tfu
   31 marca, 15:12

   Nastala totalna kontrola normalnych ludzi przez lewackie dziwacta, a zaczelo sie od chinskiej grypki by sprawdzic na ile moga sobie pozwolic... Bronmy sie przred pajacami i ich debilnymi dexyzjami niszczacymi normalny swiat!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.06.2023
  GBP 5.2109 złEUR 4.4790 złUSD 4.1887 złCHF 4.6211 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama