Menu

Johnson zapewnia Macrona o chęci osiągnięcia porozumienia

Johnson zapewnia Macrona o chęci osiągnięcia porozumienia
Boris Johnson odbył "konstruktywną" rozmowę z Emmanuelem Macronem. (Fot. Getty Images)
Premier Boris Johnson zapewnił prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że brytyjskie władze będą z całych sił pracować, by osiągnąć porozumienie ws. Brexitu przed rozpoczynającym się pojutrze szczytem UE - podał rzecznik Downing Street.
Reklama

Rzecznik Downing Street zapewnił, że rozmowa polityków była konstruktywna.

Zapytany o słowa, które miał wypowiedzieć główny unijny negocjator Michel Barnier o tym, że prawnie wiążący tekst porozumienia powinien być uzgodniony do końca dnia, rzecznik odpowiedział, że Johnson jest świadomy presji czasu.

Jak dodał, jeśli porozumienie zostanie zawarte, Johnson będzie oczekiwał, że parlament będzie pracował przez całą dobę, aby przyjąć niezbędne ustawy potrzebne do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 31 października.

Boris Johnson jest dobrej myśli, pomimo olbrzymiej presji czasu. (Fot. Getty Images)

W czwartek i piątek odbędzie się unijny szczyt, na którym porozumienie powinno zostać zawarte, jeśli brexit ma nastąpić w obecnie obowiązującym terminie. Z kolei w sobotę na specjalnym posiedzeniu zbierze się brytyjska Izba Gmin. Jeśli przywódcy państw UE osiągną porozumienie, brytyjscy parlamentarzyści będą głosować nad jego przyjęciem, jeśli porozumienia nie będzie - nad dalszymi krokami rządu w tej sytuacji.

Johnson zapewnia, że Wielka Brytania wyjdzie z UE 31 października z umową lub bez niej, ale zarazem jest związany przyjętą przez parlament ustawą, która w przypadku braku porozumienia nakazuje mu zwrócić się do Brukseli z prośbą o kolejne przesunięcie Brexitu.

Choć szczyt jest uważany za ostatnią szansę na uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii, BBC podało dziś, że w Brukseli rozważane jest zorganizowanie jeszcze jednego szczytu przed końcem października, jeśli w negocjacjach odnotowany zostanie wystarczający postęp, ale zabraknie czasu na ich zamknięcie przed czwartkiem.

Czytaj więcej:

Sondaż: Brytyjczycy nie wierzą parlamentowi ws. Brexitu

Johnson w Izbie Gmin: "Nowa era możliwości dla całego kraju"

"Są powody do optymizmu ws. Brexitu, ale propozycje niewystarczające"

  Komentarze
  • Boris J
   15 października 2019, 18:12

   Giściu zapowiada i przeświadcza wszystkich o chęci porozumienia I kiedy dojdzie do bezumownego brexitu do czego tak naprawdę doąży zapowie że chciał lecz to unia nie chciała.

  • C. D. N.
   15 października 2019, 18:50

   Co taki człowiek ma do zaoferowania, jak nigdy w życiu grzebienia, nie widział . Wygląd świadczy o człowieku,

  • Leo
   16 października 2019, 09:05

   A byl juz w Waszyngtonie po wytyczne?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości