Menu

Johnson zapewnia: Jest szansa na porozumienie ws. Brexitu

Johnson zapewnia: Jest szansa na porozumienie ws. Brexitu
Rzeczniczka Johnsona: "Istnieje sposób na osiągnięcie porozumienia, które może zabezpieczyć wszystkie nasze interesy". (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson poinformował wczoraj członków swojego gabinetu, że widzi drogę do zawarcia 'w ostatniej chwili' porozumienia w sprawie warunków wyjścia z Unii Europejskiej. Ostrzegł zarazem, że została do wykonania 'znacząca ilość pracy'.
Reklama

"Premier poinformował gabinet o postępach w toczących się negocjacjach w sprawie Brexitu, podkreślając, że można dostrzec drogę do porozumienia, ale pozostaje jeszcze znacząca ilość pracy do wykonania i musimy być przygotowani do wyjścia 31 października" - poinformowała rzeczniczka Downing Street.

"Premier powiedział, że istnieje sposób na osiągnięcie porozumienia, które może zabezpieczyć wszystkie nasze interesy" - dodała.

Najbliższy tydzień powinien rozstrzygnąć kwestię tego, czy Wielkiej Brytanii uda się zawrzeć porozumienie z UE w sprawie warunków Brexitu.

Po czwartkowym spotkaniu Johnson i Varadkar przyznali, że jest szansa na porozumienie. (Fot. Getty Images)

W czwartek i piątek odbędzie się unijny szczyt, na którym ewentualne porozumienie ma zostać zatwierdzone, a w sobotę brytyjska Izba Gmin będzie głosować nad jego akceptacją lub - gdyby go nie było - nad dalszymi krokami.

Propozycje Johnsona - polegające na wyjściu całego Zjednoczonego Królestwa z unii celnej, ale pozostawieniu Irlandii Północnej w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami - początkowo zostały sceptycznie przyjęte przez unijnych przywódców. Jednak po czwartkowym spotkaniu Johnsona z premierem Irlandii Leo Varadkarem obaj politycy przyznali, że jest szansa na porozumienie.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania i Irlandia "widzą szansę na porozumienie"

Johnson "skończy w sądzie", jeśli nie poprosi o opóźnienie Brexitu

Donald Tusk o Brexicie: "Mam sygnały, że umowa jest możliwa"

Barnier: Wciąż pozostało wiele pracy ws. Brexitu

  Komentarze
  • Jolka
   14 października 2019, 16:00

   skoro jest szansa to niech w końcu ta szanse wykorzysta i niech skończy się ten cyrk

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości