Menu

Johnson wzywa Trumpa, by przedstawił plan w sprawie Iranu

Johnson wzywa Trumpa, by przedstawił plan w sprawie Iranu
"Prezydent Trump jest wielkim dealmakerem - według własnej opinii i zdaniem wielu innych. Pracujmy razem, aby zastąpić JCPOA umową Trumpa" - zaapelował Johnson. (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa do przedstawienia własnego planu, który zapewni, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni nuklearnej.
Reklama

Wielka Brytania jest jedną ze stron porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku (JCPOA), na mocy którego w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych Iran zgodził się wstrzymać prace nad programem nuklearnym. Po wypowiedzeniu umowy przez Trumpa w maju 2018 roku jej przyszłość stanęła jednak pod znakiem zapytania.

"Zwracam się do naszych amerykańskich przyjaciół: jakoś musimy powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej. Jeśli zamierzamy się pozbyć umowy JCPOA, musimy ją zastąpić" - wskazał Johnson w rozmowie ze stacją BBC, dodając, że dopóki to się nie stanie, obecna umowa powinna pozostać w mocy.

"Z amerykańskiego punktu widzenia, to wadliwy układ, a ponadto był negocjowany przez prezydenta (Baracka) Obamę. Zastąpmy go umową Trumpa. To jest to, co musimy zobaczyć. Prezydent Trump jest wielkim dealmakerem według własnej opinii i zdaniem wielu innych. Pracujmy razem, aby zastąpić JCPOA umową Trumpa" - dodał brytyjski premier.

Przyszłość porozumienia JCPOA stoi pod znakiem zapytania. (Fot. Getty Images)

Johnson wyraził też zadowolenie z faktu, że władze Iranu przyznały się do "fatalnego błędu", jakim było omyłkowe zestrzelenie w zeszłym tygodniu pasażerskiego samolotu linii Ukrainian International Airlines, wskutek czego zginęło 176 osób znajdujące się na pokładzie, w tym czterech obywateli brytyjskich irańskiego pochodzenia.

Bronił zarazem reakcji Londynu na zabicie przez Amerykanów w Iraku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, przekonując, że Wielka Brytania współdziała zarówno z USA, jak i europejskimi partnerami na rzecz złagodzenia napięcia w regionie.

Johnson przekonywał, że Iran jest "niesamowitym krajem, który powinien być ukierunkowany na nasz sposób działania", ale Irańczycy są "zakładnikami obecnego rządu".

Czytaj więcej:

Londyn i Berlin wzywają Iran do zakończenia działań niezgodnych z układem nuklearnym

  Komentarze
  • Do jarek kic
   14 stycznia, 19:44

   A ty wez pofspulpracoj ze slownikiem

  • Jan
   14 stycznia, 21:37

   A jaki on ma plan w sprawie brexitu?

  • Mundry i swiatowy zmywak
   15 stycznia, 05:53

   Tylko korwin i kachira

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama