Menu

Johnson w sprawie lotu MH17: Kreml uważa, że może działać bezkarnie

Johnson w sprawie lotu MH17: Kreml uważa, że może działać bezkarnie
Do tragedii doszło w lipcu 2014 roku. (Fot. Getty Images)
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył dziś, że 'Kreml uważa, iż może działać bezkarnie'. Dodał, że Rosja musi ponieść konsekwencje za swe czyny w związku z informacjami, iż odegrała rolę w zestrzeleniu w 2014 roku samolotu linii Malaysia Airlines.
Reklama

"Rosyjski rząd musi teraz odpowiedzieć za swoje działania w związku z zestrzeleniem (samolotu Malaysia Airlines wykonującego lot) MH17" - brzmi komunikat ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Szef dyplomacji dodał, że jest to "rażący przykład lekceważenia przez Kreml niewinnych ludzkich istnień". Reuters przypomina, że w katastrofie samolotu pasażerskiego wykonującego lot MH17, do którego zestrzelenia doszło 17 lipca 2014 roku nad wschodnią Ukrainą, zginęło dziesięciu Brytyjczyków. W sumie życie straciło wówczas 298 osób - wszyscy pasażerowie i cała załoga; w większości byli to obywatele Holandii, ale na pokładzie było też wielu Malezyjczyków i Australijczyków.

Wcześniej rząd Holandii oświadczył, że w zestrzeleniu malezyjskiego boeinga rolę odegrała Rosja. Opinię tę podziela również Australia. W komunikacie holenderskiego rządu podkreślono, że kolejnym możliwym krokiem byłoby przedstawienie sprawy trybunałowi lub organizacji międzynarodowej w celu wydania przez nich orzeczenia.

Boris Johnson zaatakował Rosjan. (Fot. Getty Images)

Szef MSZ Holandii Stef Blok wezwał Moskwę do wzięcia odpowiedzialności i współpracy w ramach śledztwa. Poinformował również, że Rosja jest odpowiedzialna za wysłanie na Ukrainę wyrzutni rakietowej, z której zestrzelono samolot.

Międzynarodowa ekipa śledcza poinformowała wczoraj, że szczegółowa analiza materiałów wideo wykazała, iż pocisk rakietowy Buk, który w 2014 roku zestrzelił samolot linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą, pochodził z rosyjskiej jednostki wojskowej. Nie wskazano jednak, kto dokładnie wystrzelił rakietę.

Strona rosyjska zaprzecza, jakoby miała cokolwiek wspólnego z zestrzeleniem tego samolotu.

Boeing 777-200ER linii Malaysia Airlines, lecący 17 lipca 2014 roku z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, na obszarze kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Premier Holandii Stef Blok poinformował wczoraj o rosyjskim udziale w katastrofie. (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama