Menu

Johnson o Brexicie: Przedstawimy konstruktywne i daleko idące propozycje

Johnson o Brexicie: Przedstawimy konstruktywne i daleko idące propozycje
Johnson: Kontrole celne na granicy będą "absolutnie minimalnie". (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział wczoraj, że jego rząd przedstawi Unii Europejskiej 'bardzo konstruktywne i daleko idące' propozycje, by przełamać impas w sprawie Brexitu.
Reklama

W rozmowie z BBC premier potwierdził, że plan zawiewać będzie kontrole celne na granicy między Irlandią Północną a Irlandią, ale zastrzegł, że będą one "absolutnie minimalnie" i "nie będą wymagać nowej infrastruktury".

UE poinformowała wczoraj, że nie otrzymała jeszcze z Londynu żadnych propozycji zastąpienia tzw. irlandzkiego backstopu.

Johnson zapytany, czy uważa, że Wielka Brytania proponuje wystarczająco dużo, by przekonać UE do zmiany porozumienia, odpadł: "Tak, absolutnie tak uważam".

"Zatem z całym szacunkiem dla wszystkich tych, którzy obecnie się tym niepokoją - zwłaszcza w Irlandii - uważamy, że nasze propozycje są dobre i kreatywne. Ale rozumiem również, że przed nami może być jeszcze trudna droga" - podkreślił.

Plany ws. backstopu mogą zostać przedstawione nawet dzisiaj. (Fot. Getty Images)

Irlandzka publiczna stacja RTE podała, że propozycje miałyby polegać na stworzeniu w odległości ok. 7-15 kilometrów od granicy po obu jej stronach serii punktów odprawy celnej, a transport towarów pomiędzy takimi punktami byłby monitorowany przy pomocy nadajników GPS lub podobnych urządzeń.

Wczoraj rano Johnson wyjaśniał, że te przecieki "wprowadzają w błąd" i "są nieprawdziwe". Zastrzegł przy tym, że nie będzie teraz upubliczniał propozycji, które dopiero zostaną złożone.

Według brytyjskich źródeł rządowych, plany przedstawione zostaną w najbliższych dniach, być może już dzisiaj lub jutro. 

Aby Wielka Brytania wyszła z UE z umową, jej warunki powinny zostać uzgodnione przed szczytem UE. (Fot. Getty Images)

Aby Wielka Brytania wyszła z UE z umową, jej warunki powinny zostać uzgodnione przed szczytem UE  - w dniach 17-18 października. Zgodnie z obecnie obowiązującym terminem, Brexit ma nastąpić 31 października br.

Największą przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest sprawa granicy między pozostającą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a należącą do UE - Irlandią.

Aby zapobiec powrotowi twardej granicy, co jest postrzegane jako zagrożenie dla pokoju, podczas negocjacji unijno-brytyjskich uzgodniono tzw. irlandzki backstop. Dopuszcza on, że do czasu znalezienia rozwiązania Zjednoczone Królestwo pozostałoby w unii celnej i niektórych elementach wspólnego rynku UE. 

Czytaj więcej:

3 tys. Polaków wyjechało z Irlandii Północnej z powodu Brexitu

Juncker: Jestem przekonany, że dojdzie do Brexitu

MSZ Irlandii: Zbyt duża różnica zdań między UK i UE

Brexit: Propozycje ws. granicy w Irlandii "w najbliższych dniach"

  Komentarze
  • 1234
   2 października 2019, 11:44

   Aż jestem ciekaw co wymyślił i czy UE to zaakceptuje.

  • M.M.
   2 października 2019, 12:32

   Nie ma opcji, unia się nie zgodzi.
   Powraca to co było " zjeść ciastko i mieć ciastko"

  • Rebus
   2 października 2019, 13:29

   UE się nie zgidzi, żeby wyszli ze struktór Euro. Wszystko będą odrzucać....także czekamy na następne odroczenie a BoJo do pudła za machloje hahaha

  • Mirek
   2 października 2019, 14:15

   I Boris sklamal. Jak zawsze.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości